کد خبر 107556

"بورس ارز راهگشا نیست"

مستخدمین‌حسینی:نرخ‌ ارز دستکاری‌ می‌شود

معاون سابق بانک مرکزی، با بیان اینکه بازار ارز وجود ندارد و بانک مرکزی نرخ ارز را با کاهش و افزایش عرضه دستکاری می کند، خاطرنشان کرد:در شرایط فعلی اقتصاد نه بورس نقدی ارز و نه بازار محصولات مشتقات ارزی نمی تواند راهگشا باشد.

حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین ، درباره اظهارات معاون ارزی بانک مرکزی مبنی برایجاد بورس مشتقات ارزی، اظهار کرد:این بازار مانند بازار معاملات آتی سکه و از جنس معاملات آتی است به این صورت که نرخ ارز برای دوره های آتی تعیین می شود. وی با اشاره به اینکه بازار مشتقات ارزی مانند بازار معاملات آتی سکه بی تاثیر خواهد بود، خاطرنشان کرد:در این بازار همه بازیگران حضور نخواهند داشت و در نتیجه داد و ستدی که در این بازار صورت می گیرد محدود خواهد بود. معاون سابق بانک مرکزی در ادامه به تشریح کارکرد بورس نقدی ارز پرداخت و گفت:در بورس نقدی ارز تمام بازیگران اعم از دولت، شرکت های دولتی و شبه دولتی، صادرکنندگان، نیازمندان ارز دانشجویی و مسافرتی، شرکت های تولیدی و خدماتی، و واردکننده ها حضور دارند و فعالیت در این بازار نرخ ارز را تعیین می کند. مستخدمین حسینی با بیان اینکه در گذشته از موافقان ایجاد بورس نقدی ارز بودم و درآن زمان موافقان فعلی با این طرح مخالف بودند، تصریح کرد:در شرایطی که اقتصاد در رکود قرار دارد و هنوز تحریم ها برطرف نشده و هنوز مقداری ارز خانگی در اختیار مردم قرار دارد و میزان ارزی که پس از لغو تحریم ها وارد می شود مشخص نیست ایجاد بورس نقدی ارز کمکی به این بخش نخواهد کرد. وی ادامه داد:بانک مرکزی با تصویب شورای پول واعتبار می تواند نرخ توجیه پذیری را برای سپرده ای ارزی تعیین کند تا ارز های خانگی به چرخه اقتصاد کشور باز گردد اما چنین اقدامی را انجام نمی دهد. معاون اسبق بانک مرکزی نوسانات نرخ ارز را ناشی از دستکاری توسط بانک مرکزی دانست و اضافه کرد:بانک مرکزی با کاهش عرضه ارز موجب افزایش نرخ ارز می شود و به همین دلیل اساسا بازاری را برای ارز متصور نیستم. این اقتصاددان با تاکید بر اینکه ارز باید بازار تعریف شده ای داشته باشد تا بتوان گفت که نرخ ارز را بازار تعیین می کند، اظهار کرد:نیاز مردم عادی به ارز برای تامین ارز مسافرتی، دانشجویی و ... حدود هفت درصد است که نمی تواند در تغییر نرخ ارز د تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    قیمت ارز دستکاری شده، بورس دستکاری شده، بورس کالا دست کاری شده ،خلاصه همه بازار ها دستکاری شده بازار ایرانم که بازار کوچکی است.برای مثال به قیمت سکه نگاه کنید قبل از نشست صورت جلسه فدرال رزرو در حدود پانزده هزار تومن حباب منفی بهش دادند برای چی؟برای اینکه چنانچه افزایش نرخ بهره اتفاق نیوفتاد و انس به ١١٠٠دلار رسید سکه از ٩٣٠هزارتومن بالا نرود با قیمت دلار ٣٦٥٠تومن و انس ١٠٧٥دلار سکه ٩١٥هزارتومن مسخره نیست تا زمانی که بازار ها قیمتش بصورت دستوری تعیین شود کسی توی بورس هم سرمایه گذاری نمیکند.