قیمت لیر امروز ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱

قیمت لیر امروز ۲۳ آذر در بازار ارز تهران به ۲ هزار و ۸۰ تومان رسید. ارزش پول ترکیه نسبت به ابتدای سال تفاوت محسوسی ندارد، ولی در قیاس با سال گذشته حدود ۴۰ درصد ریزش داشته است.

قیمت لیر امروز ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصادآنلاین، لیره برای اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال ۱۸۴۳ با نام لیره عثمانی زده شد. به سکه های عثمانی لیره زرد گفته می شد. واحد پول ترکیه صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می شد، اما در سال ۲۰۰۴ این شش صفر حذف شد و در سال ۲۰۰۵ یک صفر خود را از دست داد و از آن به بعد به آن لیره ترک جدید و یا YTL (Yeni Türk lirası) گفته شد. در تاریخ ۲۰۰۹ نیز واحد پول ترکیه دوباره تغییر کرد و این بار به TL تبدیل شد. در واقع یک میلیون لیر قدیم امروزه همان یک لیر می باشد و هنوز هم برخی زبانشان به بیان آن عادت نکرده است. برروی اسکناس های لیره تاکنون تصویر دیگری جز آتاتورک و عصمت اینونو نقش نبسته است. عصمت اینونو رییس جمهور ترکیه در بین سال های ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۰ بوده است.  اسکناس های لیره به صورت ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره چاپ می شود. همچنین سکه ها در قالب ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ قروش و یک لیری می باشد.

قیمت لیر امروز 

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار آزاد ارز تهران ۲ هزار و ۸۰ تومان است که این رقم نسبت به روز گذشته افزایش داشته است. کارنامه لیر نشان می‌دهد از ابتدای سال یعنی ششم فروردین که بازار آزاد ارز حالت رسمی پیدا کرد، بین دو محدوده هزار و ۹۹۵ تومان تا هزار و ۷۷۰ تومان قدم‌های کوچکی برداشته و ارزش پول ترکیه دو درصد افزایش پیدا کرده، اما در قیاس با پارسال شاهد افت ۴۰ درصدی قیمت لیر در بازار آزاد ارز تهران هستیم. 

قیمت لیر در هفته های اخیر

قیمت لیر آذر ماه
ماه/روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول آذر هزار و ۹۲۰ تومان هزار و ۹۱۰ تومان هزار و ۹۲۰ تومان هزار و ۹۱۰ تومان هزار و ۹۲۰ تومان هزار و ۹۱۰ تومان
هفته دوم آذر هزارو ۹۳۰ تومان هزار و ۹۴۰ تومان هزار و ۹۳۰ تومان هزار و ۹۴۰ تومان هزار و ۹۱۰ تومان هزار و ۹۲۰ تومان
هفته سوم آذر هزار و ۹۴۰ تومان هزار و ۹۳۰ تومان هزار و ۹۵۰ تومان هزار و ۹۴۰ تومان هزار و ۹۵۰ تومان هزار و ۹۵۰ تومان
هفته چهارم آذر هزار و ۹۸۰ تومان ۲ هزار تومان ۲ هزار و ۳۰ تومان ۲ هزار و ۶۰ تومان ۲ هزار و ۸۰ تومان -
ارسال نظر
ارسال نظر