بازار طلا و ارز در هفته آخر فروردین؛

دلار در دوراهی آزادسازی منابع ارزی و ناامیدی از مذاکرات/ سکه در کانال ۱۳میلیون جا خوش کرد

بازار طلا و ارز تحت تاثیر اخبار مختلف سیاسی پیرامون مذاکرات برجام و انتشار اخباری مبتنی بر آزادسازی منابع مالی ایران در هفته چهارم فروردین‌ماه فراز و نوسانات قیمتی را تجربه کردند.

دلار در دوراهی آزادسازی منابع ارزی و ناامیدی از مذاکرات/ سکه در کانال ۱۳میلیون جا خوش کرد

اقتصادآنلاین _ پانیذ رحیمی؛ بازار طلا و ارز در هفته‌ای که گذشت نوسانات بسیاری را تجربه کرد. درحالی که بازار تحت تاثیر بی‌خبری سیاسی از نتیجه مذاکرات وین و آزادسازی‌های منابع مالی ایران جهش و افت قیمت‌ها را تجربه می‌کرد، اونس جهانی افزایش قیمتی در حدود ۲۵دلار داشت.

آزادسازی مالی منابع ارزی، دلار را ارزان کرد

به این ترتیب در بازار ارز دلار آزاد که پنجشنبه هفته گذشته، ١٧ فروردین، معاملات را با قیمت ٢٧ هزار و ۶٧٠ تومان به پایان رساند، در اولین روز معاملاتی هفته با ١٠٠ تومان افزایش قیمت خرید و فروش شد. روز بعد نیز با اندکی افزایش قیمت به پله آخر کانال ٢٧ هزار تومان رسید و معادل ٩٨٠ معامله شد. اما در سومین روز هفته، قیمت این اسکناس با افزایش ناامیدی‌ها از توافقات برجام، وارد کانال ٢٨ هزار تومان شد و روز بعد تا پله اول این کانال افزایش داشت. اما در ادامه معاملات طول هفته همزمان با انتشار اخباری مبتنی بر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی صعود قیمت دلار متوقف شد به طوریکه تا آخرین روز معاملاتی هفته نه تنها به کانال ٢٧ هزار تومان بازگشت بلکه به نیمه‌های این کانال عقب گرد کرد.

در شرایطی که اخبار ضد و نقیضی از مذاکرات برجام طی چند هفته اخیر منتشر می‌شود، همگام با نشر اخبار مثبت با افزایش امیدواری‌ها از برجام بازار شاهد افت قیمت ارز می‌شود و با بی‌خبری از مذاکرات صعودی عمل می‌کند. هرچند که خبر آزادسازی منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی که توسط وزارت امور خارجه اعلام شد سبب کاهش قیمت‌ها در بازار ارز شد اما کارشناسان معتقدند توافقات وین در ثبات قیمت بازار ارز سرنوشت‌سازتر از تاثیرات آزادسازی‌های منابع مالی هستند. از سوی دیگر نظر برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی مبنی بر این است از آنجا که در بودجه ١۴٠١ که توسط مجلس به دولت ارائه شده، کف قیمت دلار ٢٣ هزار تومان تعیین شده است، این کاهش قیمت‌ها طولانی مدت‌ نخواهد بود. بنابراین باید دید با اعلام نتیجه مذاکرات به‌طور مشخص و رسمی چه اتفاقاتی در بازار ارز و طلا رخ خواهد داد.

سینگال دلار به بازار طلا

در بازار طلا نیز به دنبال نوسانات قیمت دلار متاثر از اخبار سیاسی و آزادسازی منابع ارزی و افزایش قیمت اونس جهانی، شاهد نوسانات قیمت‌ها بودیم؛ به طوریکه قیمت انواع سکه با اندکی افزایش همراه بود و سکه امامی وارد کانال ١٣ میلیون شده و در آخرین روز معاملاتی هفته معادل ١٣ میلیون و ٩٢ هزار تومان و خرید و فروش شد.

آخرین قیمت معاملاتی نیم سکه نیز  ۷میلیون و ٣۶۵ هزارتومان بود.

همچنین ربع سکه در آخرین معاملات دیروز این سکه ۴میلیون و ٢٨۵ هزارتومان خرید و‌ فروش می‌شد.

هر سکه یک گرمی نیز روز گذشته  ۲میلیون و ۵٨٠ هزارتومان معامله می‌شد.

ارسال نظر

آخرین خبر ها