اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش بینی قیمت دلار برای فردا ۱۳اسفند/ دست رد بازار ارز به اخبار منفی

امروز بازار ارز با وجود اخبار منفی سیاسی روند نزولی در پیش گرفت و قیمت دلار به ۲۵۱۰۰تومان کاهش یافت و با نگاهی به نرخ این ارز در معاملات پشت‌خطی انتظار می‌رود دلار فردا هم در همین مسیر حرکت کند.

اقتصاد آنلاینفاطمه اکبرخانی؛ روند نزولی که بازار ارز از دیروز آغاز کرده تا امروز ادامه داشت و نکته قابل توجه این بود که طی این دو روز اخبار منفی زیادی پیرامون تحریم‌ها و برجام منتشر شده اما دلار بی‌اعتنا به این مسائل در حال طی کردن مسیر کاهشی بوده و قیمت آن تا ۲۵۱۰۰تومان پایین پایین آمده است.

روز گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) علی‌رغم هشدارهای ایران و روسیه قصد دارند قطعنامه ضد ایرانی خود را که از حمایت آمریکا نیز برخوردار است را در پایان هفته جاری در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رای بگذارند.

امروز ربیعی سخنگوی دولت در واکنش به این موضوع رسما تهدید کرده که در صورت تصویب هر قطعنامه‌ای علیه ایران، قطعا واکنش مناسب و تصمیم مقتضی از جمله بازنگری در بیانیه مشترک اخیر بین آژانس و سازمان انرژی اتمی اتخاذ خواهد شد.

درحالیکه انتظار می‌رفت بازار ارز در واکنش به این اخبار فاز صعودی بگیرد اما دلار روز گذشته صرفا تحت تاثیر رشد نرخ درهم فقط ۱۰۰تومان گران شد و قیمت آن به ۲۵۴۰۰تومان رسید ولی در بازار امروز در مسیر نزولی قرار گفت و قیمت آن تا ۲۵۱۰۰تومان کاهش یافت؛ به گفته برخی فعالان بازار ارز علت مقاومت دلار در برابر افزایش قیمت، تزریق ارز از سوی بانک‌مرکزی است که باعث شده چنین خبر محرکی نرخ ارز را تحت تاثیر قرار ندهد.

از دیگر خبر‌هایی که می‌توانست نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای از سوی ایران بود، از طرف دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اظهار ناامیدی به این تصمیم اظهار کرد که خواستار تعامل با ایران در چارچوب ۵+۱ هستیم و تعهد کامل و پایداری برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی را داریم.

بلاتکلیفی در رد یا پیوستن ایران به FATF از دیگر موضوعات مهم این روز‌ها است که در همین راستا برخی اعضای مجمع پیشنهاد داده‌اند لوایح FATF تصویب شود اما اجرای آنها به بعد از لغو تحریم‌ها موکول شود تا شاید آمریکا از این طریق تحت فشار قرار گرفته و در رفع تحریم‌ها تعجیل کند.

اما به اعتقاد برخی از کارشناسان این اقدام نه تنها کمکی به رفع تحریم‌ها نمی‌کند بلکه مشوق آمریکا برای تشدید تحریم‌ها است، همچنین فراز و فرودهای بررسی این لوایح در مجلس و مجمع نشان داده که خروج ایران از لیست سیاه قیمت دلار را کاهش خواهد داد و هر سیگنال منفی علیه این لوایح، روند بازار ارز را افزایشی می‌کند.

شرایط برای کاهش قیمت ارز فراهم است

علاوه بر وعده دو روز پیش روحانی مبنی بر کاهش یافتن نرخ ارز، امروز هم در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار کرده که کنترل و مدیریت بازار سرمایه و رسیدن به تعادل در قیمت ارز مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی است که شرایط عمومی کشور، زمینه را برای حرکت به سمت رشد درآمدهای ارزی، رفع التهابات و کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و کالا فراهم کرده است.

چشم‌انداز قیمت دلار در بازار فردا

بررسی قیمت و روند خرید و فروش دلار در معاملات نقدی و پشت‌خطی طی امروز و دیروز نشان می‌دهد که حجم خرید کاهش یافته و انتظارات معامله‌گران نسبت به روند صعودی تا حدودی فروکش کرده است که به گفته تحلیلگران بازار به نظر می‌رسد با این روند فردا هم شاهد تغییری در قیمت دلار نباشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علیرضا
    ۰ ۰

    تا کی میخواهید به شعور مردم توهین کنید ؟ صبح ۱۰۰ تومان میاد پایین شب بر میگرده سرجاش شما به این می گویید روند نزولی ؟