کد خبر 582073

تذکر دستگاه قضایی به شهرداری تهران درباره صدور مجوز طرح ترافیک

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران بر لزوم رعایت سقف محدودیت روزانه در صدور مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک از سوی شهرداری تهران تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، نشست تخصصی علی دیزجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران با دستگاه‌های ذیربط با موضوع کنترل و کاهش آلودگی هوا برگزار شد.

دیزجی در این نشست گفت: در سال‌های اخیر آلودگی هوا از معضلات کلانشهر تهران بوده، همچنین مهاجرت بی‌رویه به شهر تهران و شهر‌های حاشیه آن، بارگذاری جمعیت، افزایش وسایل نقلیه و جغرافیای خاص تهران منجر به کاهش کیفیت هوای تهران در فصول سرد سال و وارونگی دما می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه موضوع ترافیک یکی از دلایل اصلی آلودگی هوای شهر تهران است، لازم است شهرداری تهران با حساسیت بیشتر نسبت به قبل و دقت و کنترل مستمر نسبت به صدور مجوز ورود به طرح ترافیک اقدام کند؛ به‌نحوی‌که سقف محدودیت روزانه در صدور مجوز مربوطه رعایت شود.

دیزجی افزود: همچنین با توجه به اینکه تاکسی‌های با عمر بیش از ۱۰ سال فرسوده محسوب می‌شوند و با توجه به اینکه تعداد کثیری تاکسی فرسوده در شهر تهران در حال فعالیت هستند سازمان تاکسیرانی شهر تهران می‌بایست نسبت به خارج کردن اتومبیل‌های فرسوده اقدامات مقتضی را انجام داده و به‌منظور بهینه‌سازی ناوگان موجود نسبت به نصب یا تعویض کاتالیست اتومبیل‌ها اقدام کند.

معاون دادگستری استان تهران تصریح کرد: با توجه به اینکه بر اساس آمار اعلام شده ۱۰ درصد کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران مربوط به موتورسیکلت‌ها بوده و این وسایل نقلیه ۸ برابر خودرو‌ها ایجاد آلودگی می‌کنند پلیس راهور می‌بایست با اجرای طرح‌های ضربتی نسبت به توقیف موتور‌سیکلت‌های فاقد پلاک، فرسوده و سنگین بر اساس قانون عمل کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران بر ضرورت نظارت بیشتر بر مراکز معاینه فنی خودرو تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه اکثر دارندگان خودرو‌های شخصی جهت معاینه فنی خودرو به مراکز موجود به شهر تهران مراجعه نکرده و ترجیح می‌دهند که به مراکز موجود در شهرستان‌های اطراف مرکز استان مراجعه کنند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران می‌بایست بر اساس تبصره ۳ ماده ۶ قانون هوای پاک بازرسی‌های لازم را از مراکز معاینه فنی خودرو انجام و مراکزی را که خارج از ضوابط فنی فعالیت می‌کنند و اقدام به تأیید فنی خودرو‌های آلوده کننده هوا می‌نمایند جهت اعمال قانون به محاکم قضایی معرفی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: اتحادیه صنف لاستیک، تعویض روغن، فیلتر و پنچرگیران ملزم است لیست کامل مراکزی که مبادرت به تولید غیر مجاز روغن موتور و فیلتر هوای اتومبیل بصورت کارگاهی و زیرزمینی می‌کنند را جهت اقدامات قانونی به اداره کل استاندارد استان تهران اعلام کند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت پذیرد.

ارسال نظر