پاییز بورس سبز می شود؟؛

پیش بینی بورس چهارشنبه ۶ مهر / شاخص کل به کف رسید؟

شاخص کل پس از ۶ روز متوالی کاهش و افت حدود ۶۵ هزار واحدی، در معاملات روز دوشنبه توانست افزایش حدود ۶٬۲۰۰ واحدی را ثبت کند. اما آیا می توان این افزایش را به معنای بازگشت بازار سهام و پایان اصلاح شاخص کل قلمداد کرد؟

پیش بینی بورس چهارشنبه ۶ مهر / شاخص کل به کف رسید؟

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ در حالی فصل تابستان برای معامله‌گران به پایان رسید که بر اساس تغییرات شاخص کل و شاخص هم وزن،‌ بورس تهران بدترین عملکرد خود را در فصل تابستان طی ۱۵ سال گذشته به جا گذاشت. در این شرایط این امیدواری وجود داشت که با توجه به اصلاح شاخص کل و بسیاری از نمادها در این مدت،‌ شاهد بازگشت بازار سهام در فصل پاییز باشیم.

 با این وجود اولین روز معاملاتی بورس در فصل پاییز همراه شد با دومین افت شدید روزانه شاخص کل، بیش ترین افت روزانه شاخص هم وزن و شدیدترین موج خروج پول حقیقی در سال ۱۴۰۱. پس از آن روز دوشنبه و در دومین روز معاملاتی پاییز،‌ شاخص کل پس از ۶ روز متوالی کاهش توانست افزایش بیش از ۶هزار واحدی را ثبت کند.

کف بازار سهام همینجاست؟

قبل از اینکه بتوانیم تا حدودی به این پرسش پاسخ دهیم، یک گزاره همیشگی را بیان می کنیم؛ تا زمانیکه آینده ریسک سیستماتیک اصلی نه تنها بازار سهام بلکه کل اقتصاد ایران یعنی برجام مشخص نشوند و روند قیمت های جهانی کامودیتی به واسطه سیاست‌‌های انقباضی بانک‌های مرکزی جهان، بحران جنگ روسیه و اکراین و عملکرد ناامید کننده اقتصاد چین شرایط نوسانی داشته باشد، قدرت پیش بینی بورس به شدت کاهش می یابد و هیچ کف و سقفی برای بازار سهام قطعی نیست. بازار سهام چنان ملتهب است که یک خبر می توان بورس را به صف خرید بکشاند و یا در صف فروش قفل کند.

با این پیش فرض نگاهی به چارت شاخص کل نشان می دهد که در تایم فریم هفتگی RSI به محدوده اشباع فروش رسیده است؛ محدوده ای که غالباً با واکنش مثبت شاخص کل همراه بوده است. در این شرایط به نظر می رسد اگر شوک خارجی دیگری به بازار سهام وارد نشود،‌ بتوان امیدوار بود که حداقل در کوتاه مدت شاهد بازگشت نسبی بازار باشیم. به ویژه آنکه گزارش های ماهانه و سه ماه دوم نمادها می تواند به عنوان محرکی برای رشد بازار محسوب شود.

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۶ مهر

با توجه به شرایط کلی بورس که اشاره شد و هچنین روند معاملات در روز دوشنبه به نظر می رسد که احتمالاً فردا در نیمه شاهد بازار نسبتاً مثبتی باشیم و در صورتی که فشار عرضه در میانه بازار تشدید نشود و شاخص کل کار خود را مثبت به پایان برساند، می توان به بازگشت بازار در هفته آینده نیز امیدوار بود. به نظر می رسد که با توجه به معاملات روز دوشنبه،‌ گروه خودرویی از صنایع مورد اقبال بازار باشد.

 

ارسال نظر