گزارش معاملات امروز بورس؛

افت شاخص، کاهش ارزش معاملات و خروج پول حقیقی؛ هر روز بدتر از دیروز / «شپنا» جای «دی» را گرفت

بورس امروز هم روند ناامیدکننده و البته نگران کننده روزهای گذشته خود را نه تنها ادامه داد بلکه یکی از روزهای تلخ بازار را ثبت کرد. افت شدید شاخص در کنار کاهش ارزش معاملات خرد و خروج پول حقیقی ویژگی بازار امروز بود که بازگشت بازار به روند صعودی را حداقل در کوتاه مدت بیش از گذشته نامحتمل کرده است.

افت شاخص، کاهش ارزش معاملات و خروج پول حقیقی؛ هر روز بدتر از دیروز / «شپنا» جای «دی» را گرفت

به گزارش اقتصادآنلاین؛ شاخص کل امروز هم طعم تلخی نزول را به سهامداران چشاند؛ البته که تلخی آن نسبت به چند روز گذشته بیش‌تر بود. در پایان معاملات امروز شاخص کل با افت بیش از ۱۱هزار و ۶۱۱ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد همراه شد و تا ارتفاع یک میلیون و ۴۶۸ هزار واحدی پایین آمد. هر چند در میانه معاملات نمادهای گروه فلزات اساسی بیش‌ترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل داشتند اما در ادامه معاملات با حمایت نسبی از آن‌ها کمی از شدت اثر آن ها کاسته شد اما شاخص کل متاثر از معاملات پتروشیمی و پالایشی‌ها روند نزولی خود را ادامه داد.

فلزات اساسی و شیمیایی‌ها همچنان در مدار نزول

نگاهی به نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل نشان می‌دهد که همچنان نمادهای گروه شیمیایی و فلزات اساسی در مسیر نزول خود شاخص کل را با خود همراه کرده است. میدکو با ۸۹۷ واحد، تاپیکو با ۷۹۸ و فولاد با ۶۶۲ واحد بیش‌ترین نقش را در کاهش شاخص کل داشتند. شبندر، شستا، پارس و شبریز از دیگر سهامی بودند که افت شاخص کل در معاملات امروز را رقم زدند.

مقاومت شاخص هم‌وزن هم شکسته شد

هر چند در ابتدای معاملات امروز شاخص هم‌وزن تحت تاثیر معاملات سیمانی‌ها و دارویی‌ها با افزایش همراه شده بود اما در ادامه معاملات افت بیش از ۳هزار و ۱۴۶ واحدی را ثبت کرد و تا سطح ۴۰۲ هزار واحدی پایین آمد.

شاخص فرابورس هم افت 130 واحدی را تجربه کرد و فاصله خود از کانال ۲۰هزار واحدی را بیش‌تر کرد. در پایان معاملات امروز شاخص فرابورس بر روی ارتفاع ۱۹هزار و ۶۲۰ واحدی قرار گرفت که آریا با ۳۴، زاگرس با ۱۶ واحد و کگهر با ۶ واحد بیش‌ترین تاثیر منفی را داشتند.

ارزش معاملاتی همچنان زیر سه هزار میلیارد تومان

ارزش معاملات خرد امروز حدود ۲هزار و ۶۵۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش حدود ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. در حالی میانگین ارزش معاملات خرد روزانه از ابتدای سال حدود 5هزار میلیارد تومان بوده است که طی چهار روز معاملاتی گذشته این رقم به زیر سه هزار میلیارد تومان رسیده که نشان از رکورد عمیق بازار است. به نظر نمی‌رسد تا زمانی که ارزش معاملات خرد حداقل به میانگین امسال خود نرسد نباید انتظار بهبود در روند بازار داشته باشیم.

حقیقی‌ها همچنان از بازار فرار می‌کنند

در جریان معاملات امروز شاهد خروج حدود ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم. آخرین باری که بازار رنگ ورود پول حقیقی را به خود دید به ۲۶ اردیبهشت ماه باز می‌گردد و از آن تاریخ حقیقی‌ها به طور پیوسته در حال فرار از بازار هستند.

شبندر با ورود ۱۰ میلیارد تومان پول حقیقی رکورددار بازار امروز بود. خدیزل با ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و شبریز با بیش از ۶ میلیارد تومان در رتبه های بعدی ورود پول حقیقی در بازار امروز بودند.

بانک دی پس از مدت‌ها رتبه نخست خروج پول حقیقی را واگذار کرد؛ شپنا با ثبت خروج بیش از ۵۶ میلیارد تومان پول حقیقی رکورددار بازار امروز بود. بانک دی با ۵۲ و شتران با ۲۵ میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.

به طور کلی بیش از ۶۶ درصد از نمادهای معامله شده در بازار امروز شاهد خروج پول حقیقی بود و تنها ۲۰ درصد نمادها ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

آینده بورس؛ مبهم و نگران کننده

تعطیلی بازار فردا شاید بهترین خبر این روزهای بورس باشد. باید بپذیریم که گروه پتروشیمی، پالایشی و همچنین فلزات اساسی نقش تعیین کننده ای در بازار دارند و تا زمانی که سهام مربوط به این گروه ها به روند مثبت باز نگردند انتظار بازگشت بازار هم بیهوده است.

در نقطه مقابل ارزش معاملات خرد و جریان پول حقیقی هم ناامیدکننده و البته نگران کننده است که بهبود شرایط بازار را بیش از گذشته با تردید روبرو می سازد.

همه این موضوعات در کنار ابهامات بازار همچون آینده دلار و برجام و همچنین سیاست های اقتصادی دولت نشان می دهد که هر چند بسیاری از سهام شرکت ها به قیمت های ارزنده‌ای رسیده اند اما شاید بهبود بازار در کوتاه مدت بسیار خوش بینانه باشد.

 

ارسال نظر

  • حمید
    ۰ ۰

    بر هر چی مال مردم خور لعنت

  • محمد کاظم
    ۰ ۰

    بورس آیینه رشد و بحران اقتصاد در هر کشوری است در این ایینه دست دولت سیمای ایینه را تاریک کرده بعنوان یک سهامدار بیست ساله روحانی و همدستانش را به خدا واکذار میکنم 0/

آخرین خبر ها