دیدگاه : ۰
«فاسمین» زیر ذره‌بین اقتصاد آنلاین؛

تحلیل و بررسی سهام شرکت کالسیمین / «فاسمین» در سال ۱۴۰۱ به کدام سو می رود؟

بیش از ۵۷ سال است که شرکت کالسیمین، در زمینه استخراج و بهره ‌برداری از معادن فعال است و سهام آن نیز در سال ۸۰ در بورس عرضه شد. شرکت کالسیمین در چند سال گذشته عملکرد خوبی در زمینه سودسازی داشته و در پایان پاییز سال ۱۴۰۰، سود خالص هزار و ۲۲۰ میلیارد تومانی را شناسایی کرده است.

اقتصاد آنلاین – سهیل بانی؛ شرکت کالسیمین، از شرکت‌های قدیمی فعال در صنعت استخراج و بهره‌برداری از معادن محسوب می‌شود که از سال 1343 فعالیت خود را آغاز کرده است. فعالیت اصلی کالسیمین در این سال‌ها، استخراج روی و سرب از معدن انگوران و تولید و فروش فرآورده‌های آن است.

کالسیمین، بزرگترین و مهم‌ترین شرکت تابعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران است. از سوی دیگر، کالسیمین سهامدار اصلی شرکت‌های مجتمع ذوب و احیا روی قشم، تولید روی بندرعباس، اسیدسازان زنجان، صنعت روی زنگان و کاتالیست پارسیان است.

یکی از مزیت‌های شرکت کالسیمین، فعالیت این شرکت در زمینه اکتشاف، در کنار تولید و فروش محصولات است که سبب شده تا کالسیمین برای تامین مواد اولیه خودکفا باشد. این شرکت در زمینه تولید نیز محصولاتی را از جمله شمش و کنسانتره روی و مس را تولید کرده و در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رساند.

«فاسمین» را بیشتر بشناسیم

سهام شرکت کالسیمین، در آذر ماه سال 1376، در بورس تهران پذیرفته شد و معاملاتش را از اردیبهشت ماه سال 80 و با نماد «فاسمین» آغاز کرد. در حال حاضر، سهام کالسیمین در بازار اول بورس ایران و در گروه فلزات اساسی معامله می‌شود و ارزش بازاری آن در حدود 11هزار و 860میلیارد تومان است.

بررسی بازدهی قیمتی «فاسمین» نشان می‌دهد که این نماد در یک سال گذشته حدود 25.3درصد رشد قیمت را ثبت کرده است. این در حالی است که در مدت مشابه، شاخص کل بورس 16.7درصد و شاخص گروه فلزات اساسی 26.3درصد افزیش یافته‌اند. در جدول زیر، روند قیمتی «فاسمین» با شاخص‌های ذکر شده در بازه‌های زمانی متفاوت مقایسه شده است.

بازدهی_page-0001

روند تغییرات سرمایه

سرمایه کالسیمین در بدو تاسیس در سال 1343، تنها یک میلیون و 500هزار تومان بود که اکنون این مبلغ پس از چند مرحله افزایش سرمایه به 600میلیارد تومان رسیده است. آخرین افزایش سرمایه کالسیمین به سال 99 برمی‌گردد که طی آن، سرمایه شرکت، 400درصد و از محل اندوخته و سود انباشته افزایش یافت.

نگاهی به سهامداران «کالسیمین»

شرکت توسعه معادن روی ایران، 57.5درصد از سهام فاسمین را در اختیار دارد و سهامدار عمده این شرکت محسوب می‌شود. به علاوه، حدود 34.8درصد از سهام شرکت کالسیمین، در دست سهامداران خرد و زیر یک درصد است. گراف زیر، سهامداران کالسیمین را به همراه درصد مالکیت آنها نمایش می‌دهد.

سهامداران_page-0001

تداوم رشد سود «فاسمین» در 1400

شرکت کالسیمین در چند سال گذشته عملکرد خوبی در زمینه سودسازی داشته و هر سال موفق شده تا روند صعودی سودسازی خود را حفظ کند. در سال 99 نیز کالسیمین سود خالص هزار و 210میلیارد تومانی را رقم زد که در مقایسه با سال 98، 155درصد افزایش یافته است. به این ترتیب سود هر سهم این شرکت در سال 99 به حدود 200تومان رسید.

روند خوب کالسیمین در سال 1400 نیز ادامه یافت. سود خالص این شرکت تا پایان آذر ماه سال 1400، از کل سال 99 پیشی گرفت و به هزار و 220میلیارد تومان رسید. سهامداران این شرکت امیدوارند که این روند صعودی در سال 1401 نیز ادامه پیدا کند.

در گراف زیر، سود خالص و عملیاتی، به همراه سود هر سهم کالسیمین از ابتدای سال 95 تا پایان پاییز 1400 نمایش داده شده است.

سود و زیان_page-0001

اسفند ماه کالسیمین چگونه گذشت؟

کالسیمین در اسفند ماه سال 1400، بیش از 23هزار و 900تن از محصولات خود تولید کرد که 6درصد بیشتر از بهمن ماه و 23درصد بیشتر از اسفند 99 است. به این ترتیب مجموع تولید این شرکت در سال 1400 به 244هزار تن رسید.

از سویی دیگر، مقدار فروش کالسیمین در اسفند ماه معادل 6هزار و 925تن ثبت شد. این در حالی است که فروش کالسیمین در بهمن ماه سال 1400 معادل پنج هزار و 100میلیارد تومان و در اسفند 99، تنها 240تن بود. گفتنی است مجموع فروش این شرکت در سال 1400 به 67هزار تن رسید

کالسیمین در اسفند ماه درآمدی 600میلیارد تومانی از فروش محصولاتش کسب کرد که این درآمد، در مقایسه با بهمن ماه 35درصد افزایش یافته است. همچنین مجموع درآمد سال 1400 کالسیمین، در پایان اسفند ماه به سه هزار و 180میلیارد تومان رسید که در مقایسه با درآمد هزار و 680میلیارد تومانی سال 99 این شرکت، 89درصد افزایش یافته است.

البته ذکر این نکته لازم است که بخشی از افزایش درآمد فروش محصولات کالسیمین، به واسطه افزایش نرخ فروش محصولات شرکت است. برای مثال، نرخ فروش شمش روی، که اصلی‌ترین محصول شرکت به حساب می‌آید، در یک سال گذشته بیش از 40درصد افزایش یافته است. همچنین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که قیمت جهانی روی در سال جاری نیز شاهد افزایش خواهد بود.

در گراف زیر، عملکرد ماهانه فاسمین از ابتدای اسفند 99 تا پایان سال 1400 نمایش داده شده است.

ماهانه_page-0001

این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها