کارشناسان بورسی قابل اعتماد هستند؟

نتیجه یک نظرسنجی در هفته گذشته از ۱۰ کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل بورس را در این گزارش بخوانید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، روز جمعه هفته‌‌ گذشته، نظرسنجی باشگاه خبرنگاران جوان از ۱۰ کارشناس بازار سرمایه با موضوع پیش‌بینی بازدهی شاخص کل بورس و روند بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت انجام شد. سوال زیر به طور مشترک از کارشناسان پرسیده شد.

روند بازار سرمایه و بازدهی هفتگی شاخص کل در هفته آتی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

۱. مثبت. افزایشی

۲. بدون تغییر چشمگیر (نوسان کمتر از ۱ درصد)

۳. منفی. کاهشی

طبق نتیجه نظرسنجی ۷۰ درصد از کارشناسان اعتقاد به مثبت شدن شاخص کل (گزینه اول) در هفته‌ای که گذشت داشتند. ۳۰ درصد دیگر نیز معتقد بودند که این شاخص در هفته‌ای که گذشت تغییر چشمگیری نخواهد داشت (گزینه دوم). نتیجه این نظرسنجی در تصویر زیر و مشروح نظرات کارشناسان از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.

1

رشد بورس می‌تواند ادامه‌دار باشد

شاخص کل ۴.۱ درصد رشد کرد

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، چهارشنبه ۱۲ آبان ماه شاخص کل بورس بر روی تراز یک میلیون و ۳۹۸ هزار واحدی کار خود را به پایان رساند.

2

با گذشت یک هفته شامل ۵ روز معاملاتی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ آبان ماه، در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۹ آبان، شاخص کل بورس در پله یک میلیون و ۴۵۶ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

3

حال با بررسی نتایج نظرسنجی و عملکرد شاخص کل در هفته‌ای که گذشت می‌توان گفت ۷۰ درصد از کارشناسان به دقت رشد بورس را به درستی پیش‌بینی کردند. نکته جالب توجه اینکه تمام کارشناسان ریزشی نبودن بورس و منفی نشدن شاخص کل در هفته‌ای که گذشت را نیز به درستی پیش بینی کردند.

ارسال نظر