کد خبر 574708
مدیرعامل فرابورس؛

جوسازی‌ ها پیرامون انتشار صکوک صحت ندارد

هامونی گفت: جو سازی و تبلیغات منفی که درباره انتشار صکوک توسط دولت صورت می گیرد، صحت ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص وضعیت بازار و ریزش‌های شاخص کل بورس، گفت: افرادی که از بهمن‌ماه سال ۹۹ در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کرده‌اند، علی‌رغم ریزش‌های بازار، تا کنون بازدهی مناسبی کسب کرده‌اند و از نظر متغیر‌های بنیادی مثل میزان فروش شرکت‌ها، سود خالص و ... نیز شاهد رشد هستیم.

او از رشد ۸۳ درصدی فروش شرکت‌ها در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود:همچنین سود خالص شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه در نیمه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل رشد ۷۲ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت نیز چندان تحت تاثیر قرار نگرفته و در حدود ۲۲ درصد است، گفت: به لحاظ تحلیل‌های بنیادی شرکت‌ها شاهد آن هستیم متغیر‌هایی مانند نرخ‌های فروش، سود و حتی شاخص‌های کلان کالایی مانند قیمت جهانی مس، نفت برنت و ... افزایشی هستند.

هامونی یادآور شد: دستورالعمل بازارگردانی با اصلاحاتی از سوی سازمان بورس مصوب شده است که به بهبود نقدشوندگی بازار کمک خواهد کرد.

مدیرعامل فرابورس در پاسخ به این پرسش که آیا فروش صکوک در بازار سرمایه موجب ریزش شاخص شده است، اظهار کرد: دولت از انتهای شهریورماه هیچگونه صکوکی اعم از اوراق مرابحه عام دولت یا اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه به فروش نرسانده است و به عنوان مثال امروز از ارزش کل معاملات بازار فرابورس ۳۷ هزارمیلیارد تومان به اجرای عملیات بازار باز اختصاص داشت که یک سیاست پولی بوده و مربوط به معامله اوراق بین بانک مرکزی و بانک‌های تجاری است.

هامونی گفت: جو سازی و تبلیغات منفی که درباره انتشار صکوک توسط دولت صورت می گیرد، صحت ندارد.

 وی در پایان با تاکید بر اینکه عملیات بازار و فروش صکوک در بازار سرمایه توسط دولت دو مقوله جدا از یکدیگر هستند، عنوان کرد: فعالان بازار سرمایه، سهامداران و سرمایه‌گذاران این موضوع را در تحلیل‌های خود مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند که از انتهای شهریورماه دولت در بازار هیچگونه فروش صکوکی نداشته است.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    بازار بورس مریخ میگه ناراحت نباشید با ما نیست