مدیرعامل شرکت تعاونی شماره ۳ سهام عدالت شهرستان قم؛

دولت در برگزاری مجامع دخالت می کند

انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در حالی به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور درحال برگزاری است که انتقادات بسیاری از سوی برخی نمایندگان مجلس و همچنین شرکت‌های تعاونی سهام عدالت به نحوه برگزاری انتخابات وارد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، زهرا جمکران، مدیرعامل شرکت تعاونی شماره ۳ شهرستان قم با تاکید بر اینکه انتخابات اعضای هیات مدیره سهام عدالت، بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است، اظهار کرد: این مجامع باید طبق آیین‌نامه و قانون تجارت برگزار شود. شورای عالی بورس در آیین‌‌نامه آزادسازی سهام عدالت  مصوب کرده است که برای برگزاری مجامع به صورت الکترونیک ابتدا اساس‌نامه‌ای تدوین شود و مجمع طبق اساس‌‌نامه جدید برگزار شود.

وی ادامه داد: در این مورد مکاتبات زیادی با دفتر مقام معظم رهبری صورت گرفته و دفتر ایشان تاکید کرده‌اند که فرایند برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید به سرعت ولی به ترتیب تصویب اساس‌نامه و بعد انتخابات هیات مدیره برگزار شود. طبق قانون تجارت هیات رییسه باید در زمان برگزاری مجامع انتخاب شود. یعنی سهام‌داران حاضر می‌شوند و بعد از اینکه به حد نصاب رسیدند، هیات رییسه از میان سهام‌داران انتخاب می‌شود. در حالی که اکنون شاهد این هستیم که دولت وارد شده و هیات رییسه کاملا دولتی است. مدیر کل اقتصاد و دارایی استان‌ها، رییس ستاد شدند و دبیر ستاد نیز معاونت‌های اقتصادی استانداری هستند. ناظرین هم رؤسای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون استان هستند که از طریق وزرات‌خانه انتخاب شده‌اند.

مدیرعامل شرکت تعاونی شماره ۳ شهرستان قم تاکید کرد: در حالی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری از مقوله حاکمیت شرکتی است و هیات رییسه نباید قبل از مجمع انتخاب شود و  دولتی باشد. دولت دخالت بزرگی انجام می‌دهد که این موضوع  اخیرا در کمیسیون اقتصادی مجلس با وزارت‌خانه مطرح شده است. برگزاری مجامع با این شتاب‌زدگی، درحالی که بسیاری از سهام‌داران اصلا در جریان این انتخابات نیستند، درست نیست. حتی برخی از سهام‌داران با وجود اینکه سجامی شده‌اند، در جریان نیستند. اگر مجمع در جلسه نخست به حدنصاب نرسید، در جلسه دوم با هر میزان سهام‌دار برگزار خواهد شد و پنج سهام‌دار هم می‌توانند تکلیف هیات مدیره شرکت را مشخص کنند!

شورای عالی بورس مجاز به برگزاری انتخابات است

این مباحث درحالی مطرح می‌شود که حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی چندی پیش درمورد اعتراض به نحوه انتخابات و برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفته بود که تنها مرجع مقررات‌گذاری شورای عالی بورس است و ابلاغیه مقام معظم رهبری این اجازه را به شورای عالی بورس داده که در این باره تصمیم بگیرد و تمام مصوبات شورای عالی بورس هم منتشر شده و هیچ یک از آنها محرمانه نیست. این درست نیست که اول مردم را پای سیستم می‌آوریم تا هیات رییسه انتخاب کنند و بعد بگوییم در انتخابات تعیین اعضای هیات مدیره شرکت کنند. باید توجه داشته باشیم هیات رییسه فقط برای چند ساعت ایفای نقش می‌کنند و ذی‌نفع هم نیستند و تخلفی هم در این باره صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر