اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF‌(۱۵اردیبهشت۱۴۰۰) / رشد ۳درصدی پالایش همگام با صعود شاخص کل بورس

در بورس امروز ۳۷۰میلیارد تومان دارا یکم و ۲۲۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۳۳۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۷۵میلیارد تومان بود.

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛  بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) با ارزش ۳۷۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق پالایشی یکم (پالایش) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق با درآمد ثابت کمند (کمند) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۳۳میلیارد تومان واحدهای صندوق با درآمد ثابت کیان (کیان) را از حقوقی‌ها خریدند (۴۹درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق «کمند» را به ارزش ۳۸میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۲۱درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام «پالایش» رشد سه درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق سپهر اندیشه نوین (صنوین) با زیان ۱.۲درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۴.۷درصد) در رابطه با صندوق صندوق کالایی طلای سرخ نوویرا (نهال) در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۵۹۵میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۴۵درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۵۵۰میلیون تومان رسید. همچنین بیشترین افت قیمت (۲.۶درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای کیان (گوهر) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۳۳۰میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۷۵میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود دو هزار و ۲۵۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۳۳۰میلیارد تومان بود.

صندوق_های معامله_پذیر 1400.02.15

تحرکات صندوق_ها 1400.02.15

بیشتر بخوانید
ارسال نظر