اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش روزانه صندوق‌هایETF‌ (۴اردیبهشت۱۴۰۰) / نوسان ۴درصدی دارا یکم مانع افت قیمتش نشد

در بورس امروز ۲۱۱میلیارد تومان دارا یکم و ۱۲۸میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به هزار و ۳۷۹میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در این صندوق‌ها ۲۱۸میلیارد تومان بود.

اقتصادآنلاین – امیر مهدی زاده؛  بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق امین یکم فردا (امین یکم) با ارزش ۳۶۵میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق اعتماد آفرین پارسیان (اعتماد) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۱۱۴میلیارد تومان واحدهای صندوق «امین یکم» را از حقوقی‌ها خریدند (۳۱درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق توازن معیار (دمعیار) را به ارزش ۲۱میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۹۹درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام زرین کوروش (زرین) رشد ۰.۹درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق سپهر کاریزما (کاریس) با زیان دو درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۶.۶درصد) در رابطه با صندوق «زرین» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم ۳۴۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۲۵درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از سویی دیگر جمع معاملات صندوق‌های طلایی به حدود هزار و ۱۷۰میلیون تومان رسید. همچنین بیشترین رشد/افت قیمت (یک درصد) این گروه به صندوق پشتوانه طلای زرافشان (زر) اختصاص یافت.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم هزار و ۳۷۹میلیارد تومان رسید و ورود پول حقیقی ۲۱۹میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود هزار و ۳۶۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۳۷۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

صندوق‌های معامله‌پذیر 1400.02.04

تحرکات صندوق‌ها 1400.02.04

بیشتر بخوانید
ارسال نظر