اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله / رشد یک درصدی ناو دارا یکم در هفته سرخی همه صندوق‌ها

صندوق‌های ETF «سهامی» حدود سه درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا پنج درصد به صورت متوسط با افت مواجه شدند.

اقتصاد آنلاین امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۳.درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۳.۲درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افت ۲.۹درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

کمترین زیان هفتگی مربوط به صندوق امین تدبیرگران فردا (الماس) با ثبت ۰.۹درصد افت قیمت بود و NAV این صندوق ۳.۲درصد کاهش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود به طوری که NAV آن یک درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق پالایشی یکم اختصاص داشت؛ صندوق «پالایش» که قیمت آخر هفته قبل آن ۲.۳درصد بالاتر از NAV ابطال بود علی‌رغم افت هشت درصدی خالص ارزش روز دارایی‌هایش با افت ۵.۷درصدی قیمت مواجه شد و به حباب ۴.۹درصدی رسید.

بدون درنظر گرفتن «دارا یکم»، کماکان صندوق آوای معیار (آوا) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۵.۹درصد زیر NAV ابطال قرار دارد. صندوق «پالایش» نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۴.۹درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان پنج درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۳.۶درصد افت قیمت داشت و دو درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای زرافشان (زر) بیشترین زیان (۵.۷درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، همچنان بیشترین انحراف قیمت (۶.۲درصد) را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

10

11

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ارشیا
    ۰ ۰

    دارا یکم ارزنده ترین صندوق etf