سخنگوی دولت مطرح کرد؛

راهگشا نبودن امنیتی شدن فضای سرمایه گذاری/ دولت بورس و بازار سرمایه را به طور جدی دنبال کرد!

علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: حمایت از بازار سرمایه فراموش نشده است. هیچکسی در بلند مدت در بورس زیان نکرده است. نباید اعتماد را از این بازار از بین ببریم. به زودی شاهد رونق بازار سرمایه هم خواهیم بود.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه در نشست خبری ویدئو کنفرانسی اظهار داشت:  بازار سرمایه و سیاست‌های مربوط به آن برای رشد دارایی و سرمایه، یک اصل اساسی برای دولت بوده و رسوب سرمایه در بازار دارایی‌‌های فیزیکی، آفت جدی برای اقتصاد کشور است که موجب تمرکز ثروت نزد سرمایه‌‌داران، کاهش سطح رفاه دهک‌‌های پایین جامعه، تمرکز ثروت نزد دهک‌‌های بالا، افزایش جمعیت فقیر و حرکت در خلاف جهت اقتصاد سالم می‌شود.

ربیعی اضافه کرد: برای رهایی از اقتصاد شکننده نفتی، نظام اقتصادی مبتنی بر مالیات، شفافیت اقتصادی، مشارکت عمومی جامعه در اقتصاد، تقویت تأمین مالی تولید و تقویت اشتغال راهی جز تقویت بازار سهام وجود ندارد و این بازار، اهرم سیاستی قدرتمند برای نجات اقتصاد در شرایط بحرانی و بروز شوک‌‌های داخلی و خارجی است.

سخنگوی دولت افزود: دولت تسهیلاتی را در بورس قائل و موضوع بورس و بازار سرمایه را به طور جدی دنبال کرد. به طور طبیعی بورس، روند خوبی طی کرد، اما در این مدت که با فشار تحریم و افزایش قیمت ارز مواجه شدیم، شاخص یک دفعه به حدود دو میلیون رسید و الان هم حدود یک میلیون و دویست هزار است. یعنی از ۶۰ هزار به این عدد رسیدیم.

سخنگوی دولت گفت: بنابراین سرمایه سال ۹۲ افرادی که نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری خود داشتند، با رشد ۲۶درصدی مواجه شده‌ است. افراد زیادی با رشد بازار سرمایه در بورس سود کردند. منتهی افراد قابل توجهی هستند که در فراز و نشیب این بازار وارد شده و متضرر شده‌اند.

هشدار کارشناسان در تبدیل نکردن دارایی به سهم

ربیعی تصریح کرد: البته همزمان با رشد بازار سرمایه، بارها کارشناسان هشدار دادند که کسی دارایی خود را تبدیل به سهام نکند. یعنی خانه خود را نفروشد. بازار سرمایه، ‌ بازار زمان‌دار است و نباید به آن نگاه مقطعی داشت. خود بنده بارها از همین تریبون این نکات را اعلام کرده و تاکید کرده بودم که بورس، بانک نیست ولی این حرف به معنای عدم حمایت دولت از مردم و سرمایه‌گذاران نیست.

ربیعی با بیان اینکه همه ما در دولت نگران دارایی این هموطنان هستیم، ‌گفت: چون عده‌ای از هموطنان با انتظار انتفاع به بازار سهام آمده‌اند، ما باید نگاهی مسئولانه به همه مردم داشته باشیم. در همین راستا دولت نیز اقداماتی را برای بهبود فضای بازار سهام انجام داده که برخی از آنها عبارتند از پیگیری رعایت حداکثر سود پرداختی بانک‌ها، امکان انتشار اوراق توسط شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری برای خرید سهام و رشد عالی فروش شرکت‌ها در اسفند و فروردین ماه و تثبیت نرخ ارز.

 امنیتی کردن اکوسیستم سرمایه‌گذاری راهگشا نیست

سخنگوی دولت اضافه کرد: نکته دیگر آنکه هیچ یک از ارکان حاکمیت نباید از سهم خود برای جلوگیری از سلب اعتماد از بازار سرمایه غافل شود. امنیتی کردن اکوسیستم سرمایه‌‌گذاری راهگشا نخواهد بود. زیرا تقویت‌کننده خروج سرمایه از کشور است و در بلندمدت باعث خسران می‌شود.

وی یادآور شد: در یک سال اخیر شاهد نوسانات متعددی در بازار بودیم که باتوجه به کاهش ریسک‌ها، شفافیت وضعیت اقتصاد، رشد اقتصادی مثبت همراه با گشایش‌ها و حضور قوی کشور در اقتصاد جهانی در نهایت شاهد رونق در بازار سرمایه خواهیم بود و پیش‌بینی می‌شود که انشاالله در ماه‌های آتی شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها به منظور رونق هرچه بیشتر تولید در کشور باشیم و این بستر از طریق بازار سرمایه فراهم می‌شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: البته آثار مباحث سیاسی و برخی اظهارنظرها بر کنش افراد در بورس، بسیار تاثیرگذار است. متاسفانه اظهارنظرهای نپخته و غیرمسئولانه زیادی وجود دارد. عملیات روانی و دروغ پردازی‌های زیادی هم در کانال‌های غیرمسئول و مشکوک دیده می‌شود. برای مثال اخیرا در راستای عملیات روانی که صورت می‌گیرد، توییت‌های کذایی منتشر می‌شود که نوعی تعارض روانی را دامن می‌زند.

سخنگوی دولت افزود: به عنوان نمونه دیدم به دروغ از فردی به نام بابک ربیعی گودرزی به عنوان برادرزاده من، نام برده شده که از بورس سه هزار میلیارد تومان سود کرده است! می‌گویم دروغ چون من نه تنها برادرزاده‌ای به این نام ندارم بلکه چنین فردی را حتی در بستگانم هم ندارم.

حجم ویدیو: 8.13M | مدت زمان ویدیو: 00:06:34
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    الکی میگه