اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تحرکات روزانه صندوق‌هایETF (۲۳ اسفند)/ رشد دارا یکم در سایه سبزپوشی شاخص کل بورس

در بورس امروز ۵۸۰میلیارد تومان دارا یکم و ۸۷۰ میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به دو هزار و ۹۰۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی در این صندوق‌ها ۲۳۵میلیارد تومان بود.

اقتصادآنلاینامیر مهدی زاده؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایشی یکم (پالایش) با ارزش ۸۷۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق امین یکم فردا (امین یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۱۱میلیارد تومان واحدهای صندوق «دارا یکم» را از حقوقی‌ها خریدند (دو درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق اعتماد آفرین پارسیان (اعتماد) را به ارزش ۱۰۴میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۵۰درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری در سهام زرین کوروش (زرین) رشد ۲.۹درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق صندوق کالایی طلای سرخ نوویرا (نهال) با زیان ۰.۹درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۸.۲درصد) در رابطه با صندوق «دارا یکم» در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم هزار و ۴۵۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۵۰درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از میان صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا، اکثر توجهات به صندوق پشتوانه طلای لوتوس با نماد طلا معطوف بود و بیشترین افزایش قیمت (۲.۷درصد) به نام صندوق پشتوانه طلای پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) ثبت شد.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم دو هزار و ۹۰۰میلیارد تومان رسید و خروج پول حقیقی ۲۳۵میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود پنج هزار و ۶۵۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۲۴۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن‌ها کلیک کنید

صندوق‌های معامله‌پذیر 99.12.23 LQ

تحرکات صندوق‌ها 99.12.23 LQ

بیشتر بخوانید
ارسال نظر