اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته سرخ صندوق‌های طلایی با وجود صعود سهامی‌ها

صندوق‌های ETF «سهامی» با رشد ۱.۲درصدی، صندوق‌های مبتنی بر طلا با سقوط ۵.۱درصدی به صورت متوسط در هفته گذشته مواجه شدند.

اقتصاد آنلاینامیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۱.۲درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۲.۴درصد افزایش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد ۲.۵درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق توسعه اندوخته آینده (اطلس) با ثبت ۴.۴درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۳.۱درصد افزایش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق پالایشی یکم (پالایش) بود به طوری که NAV آن ۹.۳درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق آوای معیار اختصاص داشت؛ صندوق «آوا» که قیمت آخر هفته قبل آن ۱۰.۳درصد بالاتر از NAV ابطال بود علی‌رغم رشد ۳.۱درصدی خالص ارزش روز دارایی‌هایش با افت ۱.۵درصدی قیمت مواجه شد.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق «آوا» را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۱۴.۲درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق «پالایش» نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۱۴.۹درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین افت ۵.۱درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۴.۴درصد کاهش قیمت داشت و ۱.۹درصد پایین‌تر قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای کیان (گوهر) بیشترین افت (۵.۴درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق پشتوانه طلای زرافشان (زر) نیز که حباب منفی ۰.۸درصدی داشت همچنان بیشترین انحراف قیمت را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن‌ها کلیک کنید

صندوق‌های قابل معامله 99.12.21 LQ

بازدهی هفتگی صندوق‌ها 99.12.21 LQ

بیشتر بخوانید
ارسال نظر