اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تحرکات روزانه صندوق‌های قابل معامله (۱۹ اسفند)/ معاملات پالایش هزار میلیاردی شد

در بورس امروز ۵۰۰میلیارد تومان دارا یکم و هزار و ۱۷۰میلیارد تومان پالایشی یکم خرید و فروش شد، معاملات صندوق‌های قابل معامله به دو هزار و ۷۵۰میلیارد تومان رسید و مازاد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی در این صندوق‌ها ۵۳میلیارد تومان بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاینسهیل بانی؛ بیشترین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در روز جاری به صندوق پالایش یکم (پالایش) با ارزش هزار و ۱۷۰میلیارد تومان تعلق داشت و بعد از آن صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) بود که دومین صندوق پرمعامله لقب گرفت. صندوق با درآمد ثابت کمند نیز در جایگاه سوم معاملات صندوق‌های ETF قرار گرفت.

حقیقی‌ها معادل ۱۴میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر را از حقوقی‌ها خریدند (۲۱درصد از معاملات صندوق) و اشخاص حقوقی نیز بخشی از مالکیت صندوق اعتماد آفرین پارسیان را به ارزش ۵۰میلیارد تومان به نفع خود تصاحب کردند (۳۶درصد معاملات).

دارندگان صندوق سرمایه گذاری توسعه اندوخته آینده (اطلس) رشد ۲.۹درصدی دارایی خود را به چشم دیدند و از طرف دیگر مالکان صندوق کالایی طلای سرخ نوویرا (نهال) با زیان ۱.۸درصدی در یک روز مواجه شدند. هیجانات امروز همچنین باعث شد که بیشترین نوسان قیمت (۸.۷درصد) در رابطه با صندوق پالایش در تابلو معاملات نقش ببندد.

دو صندوق واسطه‌گری مالی و پالایشی یکم روی هم هزار و ۶۸۰میلیارد تومان معامله شدند یعنی ۶۱درصد از خرید و فروش‌های صندوق‌های قابل معامله به این دو صندوق دولتی اختصاص داشت.

از میان صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا، اکثر توجهات به صندوق پشتوانه طلای لوتوس با نماد طلا معطوف بود و بیشترین کاهش قیمت (۱.۵درصد) به نام صندوق پشتوانه سکه طلای زرافشان (زر) ثبت شد.

کل ارزش معاملات صندوق‌های معامله‌پذیر در نهایت به رقم دو هزار و ۷۵۰میلیارد تومان رسید و خروج پول حقیقی ۵۳میلیارد تومان شد، این در حالی است که گردش امروز بازار سهام در حدود ۶هزار و ۱۷۰میلیارد تومان و مقدار خروج پول حقیقی ۷۱۰میلیارد تومان بود.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی، روی آن کلیک کنید

تحرکات صندوق‌ها 99.12.19

نوسانات صندوق‌ها 99.12.19

بیشتر بخوانید
ارسال نظر