اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

نگاهی به صنعت فلزات اساسی در بورس امروز/ فولاد و فخوز شاخص فلزات را مثبت کردند

در معاملات بورس امروز، نمادهای فولاد، فخوز و کاوه رشد کردند اما فملی، ذوب و کویر با افت قیمت، کام سهامدارانشان را تلخ کردند.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاینسهیل بانی؛ در دوازدهمین روز اسفند ماه ۹۹، شاخص صنعت فلزات اساسی، ۹هزار و ۱۳۹واحد، معادل یک درصد رشد کرد و عدد ۸۸۶هزار واحد را رقم زد. با جابجایی حدود ۳۱۰میلیون برگه سهم نمادهای فلزی، مجموع ارزش معاملات نمادهای این صنعت به بیش از ۴۴۰میلیارد تومان رسید. همچنین گروه فلزات اساسی، با خروج ۶۰میلیارد تومانی پول حقیقی، از این حیث پس از گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری، دوم شد.

بزرگان فلزی در روزی که گذشت

سهام شرکت ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ (فملی)، در ابتدای معاملات وارد رنج مثبت شد اما رفته رفته افت کرد تا در نهایت با ۱.۹درصد افت، قیمت ۱۲,۴۱۰ریال را برای قیمت آخرین معامله رقم بزند. همچنین فملی با ۰.۷درصد افت قیمت پایانی، روز آینده را با قیمت ۱۲,۵۶۰ریال آغاز خواهد کرد. حجم معاملات فملی به ۱۴۶میلیون برگه سهم و ارزش معاملات این نماد به بیش از ۱۸۳میلیارد تومان رسید. همچنین فملی خروج ۳۵میلیارد تومانی پول حقیقی را شاهد بود.

امروز فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، معاملات متعادلی را تجربه کرد و در نهایت با ۲.۳درصد رشد، قیمت پایانی ۱۱,۸۲۰ریال را رقم زد و برای دومین روز متوالی سبزپوش شد. فولاد در آخرین لحظات، با قیمت ۱۱,۸۶۰ریال معامله شد که نسبت به روز گذشته ۲.۶درصد رشد کرده است. همچنین با معاملاتی به ارزش۷۴میلیارد تومان، حجم معاملات فولاد به ۶۲میلیون برگه سهم رسید.

روند معاملات فولاد خوزستان (فخوز) نیز مشابه فولاد بود و این نماد پس از معاملاتی متعادل، رشد چهار درصدی را رقم زد و عدد ۱۲,۹۸۰ریال را برای قیمت پایانی ثبت کرد. قیمت آخرین معامله فخوز نیز با ۲.۸درصد رشد به عدد ۱۲,۸۶۰ریال رسید. با جابجایی ۴۴میلیون برگه سهم، ارزش معاملات فخوز به ۵۷میلیارد تومان رسید. بر خلاف دیگر هم‌گروهی‌ها، تغییر مالکیت فخوز، معادل سه میلیارد تومان به نفع حقیقی‌ها رقم خورد.

ذوب آهن اصفهان (ذوب) معاملاتش را با صف فروش آغاز و پس از یک بار جمع‌شدن آن، با صف فروش به پایان رساند. قیمت آخرین معامله ذوب به ۳,۸۸۷ریال رسید که نشان از افت دو درصدی آن دارد. همچنین ذوب با ۱.۶درصد افت، معاملات روز آینده خود را با قیمت ۳,۹۰۳ریال آغاز خواهد کرد. امروز ۱۲۰میلیون برگه سهم ذوب خرید و فروش شد که حقیقی‌ها ۸۷درصد سفارشات فروش و ۹۶درصد سفارشات خرید را ثبت کردند. همچنین ارزش معاملات ذوب به ۴۶میلیارد تومان رسید.

فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه) با رشد ۱.۱درصدی، قیمت پایانی ۱۲,۲۹۰ریال را به ثبت رساند. همچنین کاوه که امروز متعادل معامله شد، با  ثبت قیمت آخرین معامله ۱۹,۲۹۰ریالی، ۰.۱درصد رشد کرد. امروز ۲۴میلیون برگه سهم ذوب رد و بدل شد و ارزش معاملات این نماد به ۴۷میلیارد تومان رسید. همچنین سهامداران حقیقی کاوه، سهم ۸۰درصدی در خرید و فروش این سهم داشتند.

معامله‌گران تنها ۷۲هزار برگه سهم تولیدی فولاد سپید فراب کویر، که از دیگر نماد‌های فلزی بازار است را خرید و فروش کردند و امروز اقبالی به این سهم دیده نشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر