بررسی معاملات هفته گذشته بورس کالا

هفته گذشته دادوستد ابزارهای مالی به گونه‌ای رقم خورد که سکه طلا همچون گذشته بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد و محصول زعفران مورد معامله با ابزارهای مالی بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ معامله‌گران در نخستین هفته اسفند ماه ۱۳۹۹ در بازار ابزارهای مالی بورس کالای ایران تعداد ۳ میلیون و ۸۱ هزار و ۵۱۰ گواهی سپرده بورس کالایی را بر پایه ۸ دارایی شامل پسته فندقی و بادامی، زعفران نگین و پوشال، رطب مضافتی، زیره سبز، کشمش و سکه طلا معامله کردند و ارزش ۱۷۳۲ میلیارد و ۲۶۶ میلیون ریال را رقم زدند. به این ترتیب حجم معاملات ۴/ ۸درصد و ارزش معاملات ۲/ ۴ درصد نسبت به هفته پایانی بهمن ماه رشد داشته است.

در جریان معاملات هفته‌ای که گذشت، همچون هفته‌های قبل، بیشترین ارزش معاملات و گردش مالی مربوط به سکه طلا بود به‌طوری که یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ گواهی سپرده سکه طلا به ارزش ۱۵۱۹ میلیارد و ۳۵۶ میلیون ریال در بازار دادوستد شد.  در این مدت زعفران نگین به‌عنوان پرحجم‌ترین دارایی موردمعامله در بازار ابزارهای مالی، شاهد معامله تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار گواهی به ارزشی بیش از ۲۰۷ میلیارد و ۱۲۳ میلیون ریال بود. البته زعفران نگین از نظر ارزشی پس از سکه طلا رتبه دوم را به دست آورده بود.  همچنین ۶۲۱۶ گواهی سپرده زعفران پوشال نیز به ارزشی نزدیک به ۴۹۲ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. معامله‌گران تعداد ۲۷۸۹ گواهی سپرده پسته فندقی و بادامی را در حالی معامله کردند که ارزش این معاملات بالغ بر ۲ میلیارد و ۷۸۷ میلیون ریال برآورد شده است. همچنین ۶۴۱ گواهی سپرده رطب مضافتی به ارزش ۱۲۴ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال معامله شدند.  معامله‌گران تعداد ۵۷۰۲ گواهی سپرده کشمش سبز قلمی و تیزابی را نیز در حالی خرید و فروش کردند که ارزش این معاملات یک میلیارد و ۳۰۴ میلیون ریال بود.

  از بازار آتی چه خبر؟

معامله‌گران بازار آتی تعداد ۸۵ هزار و ۴۷۲ قرارداد را به ارزشی بیش از ۱۲۱۶ میلیارد و ۱۳۴ میلیون ریال منعقد کردند.  در هفته گذشته و با انعقاد ۸۴ هزار و ۲۰۷ قرارداد آتی زعفران نگین در سه سررسید اسفند سال‌جاری و اردیبهشت و تیر ماه سال آینده به ارزشی بیش از ۱۱۰۱ میلیارد ریال، دارایی زعفران نگین با این حجم و ارزش معاملاتی در صدر معاملات هفتگی جای گرفت. همچنین در یک هفته اخیر تعداد ۷۹۹ قرارداد آتی پسته به ارزشی بیش از ۱۱۱ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال در دو سررسید فروردین و خرداد ماه ۱۴۰۰ منعقد شد و این دارایی پس از زعفران نگین جایگاه دوم را به لحاظ ارزش و حجم معاملات به خود اختصاص داد.  در این مدت تعداد ۴۶۰ قرارداد آتی زعفران پوشال نیز در دو سررسید اسفند ماه سال‌جاری و اردیبهشت ماه سال آینده به ارزشی بیش از ۳ میلیارد و ۸۳۳ میلیون ریال منعقد شد. معامله‌گران در یک سررسید خرداد سال آینده در مجموع ۶ قرارداد آتی زیره سبز را نیز منعقد کردند که ارزش تقریبی آن ۲۸۹ میلیون و ۹۱۰ هزار ریال بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر