اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ماجرای کارت اعتباری سهام عدالت به کجا رسید؟

اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت از جمله تصمیماتی است که پس از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی هیات دولت و اعلام رییس کل بانک مرکزی در اواخر خردادماه سال جاری اتخاذ شد، تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار گیرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصادآنلاینهانا پاکمند؛ پس از آزادسازی سهام عدالت در تابستان سال جاری این اختیار به مشمولان سهام عدالت داده شد تا مدیریت سهام خود را در اختیار گیرند. افراد می‌توانستند روش مدیریتی مستقیم یا غیرمستقیم را برای سهام خود انتخاب کنند.

از میان ۴۹میلیون دارنده سهام عدالت، حدود ۳۰میلیون نفر روش مدیریتی غیرمستقیم را انتخاب کردند. این افراد باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و تمامی فرآیندهای احراز هویت خود را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام دهند تا از کلیه مزایای سهامداری خود بهره‌مند شوند.

مشمولان سهام عدالت می‌توانند از طریق نظام بانکی، تا ۵۰درصد از ارزش سهام عدالت خود را کارت اعتباری دریافت و با مراجعه به مراکز خرید، از آن استفاده کنند. تفاوت اصلی کارت اعتباری سهام عدالت با کارت‌های اعتباری خرید کالا این است که دارندگان این نوع کارت‌ها می‌توانند به جای خرید کالا، درخواست وام خرد از بانک‌ها کنند.

سمیه محمدی، مدیر پروژه کارت اعتباری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درخصوص اینکه هر فرد تا چه میزانی می‌تواند تسهیلات دریافت کند، گفت: با توجه به دارایی و ارزش ریالی سهام عدالت افراد که تا این لحظه فقط ۶۰درصد آن معامله پذیر و آزاد شده و قدرت بازپرداخت، بانک میزان دریافت وام را مشخص خواهد کرد. ضمانت در این فرآیند، برگه های سهام عدالت است.
 
شرایط بازپرداخت وجه کارت اعتباری 
 
طبق گفته‌های حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درخصوص کارت اعتباری سهام عدالت، با کارت اعتباری این سهام، امکان خرید وجود دارد. همچنین در صورت برگشت مبلغ استفاده‌‌شده تا ۲۹روز، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. درغیر این صورت پول دریافت‌شده، به وام سه ساله تبدیل خواهد شد و سود به آن تعلق خواهد گرفت.
 
به گفته وی، اگر سهامداران توانستند تا یک ماه مبلغ را به بانک بازگردانند، این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود، اما اگر از یک ماه عبور کرد و مبلغ را پرداخت نکردند، این اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل خواهد شد.
 
مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت با تاکید بر لزوم دقت سهامداران به بازپرداخت اعتبارها گفت: اگر سهامداران نتوانند به تعهدات خود عمل کنند، سهام عدالت آنها توسط بانک به فروش خواهد رسید. زمانی که بازپرداخت اقساط منظم شد، عایدی سهام مانند سود، حضور در مجمع و حق رای متعلق به سهامدار است که می‌توانند از آن استفاده کنند.
 
همچنین عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی و بیمه‌ای وزیر اقتصاد در نشست خبری خود در ۲۵بهمن ماه گفت: دو بانک ملی و تجارت به صورت الکترونیکی به سهامداران عدالت، کارت اعتباری ارایه می‌دهند. برای دریافت این کارت نیاز به مراجعه حضوری نیست و درخواست به صورت الکترونیکی به همراه مدارک ارسال می‌شود و تا سه روز دیگر کارت برای سهام‌داران صادر خواهد شد. معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: ارزش این کارت اعتباری ۵۰درصد ارزش سهام عدالت افراد است و در تمام دستگاه‌های پز خدمات ارایه می‌دهد.
 
معمارنژاد با بیان اینکه نیازی به ارایه هیچ وثیقه‌ای نیست، افزود: افراد اگر در یک ماه قابل بازگرداندن تسهیلات باشند، اعتبارات بدون سود خواهد بود؛ در غیر این صورت به صورت سه ساله باز گردانده خواهد شد و سود این تسهیلات در مدت زمان سه ساله ۱۸درصد است.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مازیار
  ۱۷ ۱

  همه سایت ها این متن کار کردن اما یکیشون هم نرفتن ببینند این سامانه کجاست محیطش چه شکلی هست چرا روی وب نیست و اپلیکیشن هست که آنهم لینک دانلودش اصلا نیست البته از دولتی که یارانش این هست کمک به ملت در برابر کرونا را با وام خرد بهره دار انجام می دهد بیشتر از این نمیشه انتظار داشت اما از شما نویسنده خبر انتظار می رود خودت را جای خواننده بگذاری و اگر چیزی می نویسی ببینی واقعیتش چیست

 • حبیب
  ۱۴ ۱

  سلام هیچ درگاهی برای ثبت نام و بارگذاری مدارک وجود نداره ؟نه ملی نه تجارت سرکاریه؟

 • ناشناس
  ۸ ۳

  سلام ، کدام سایت و اپلیکیش اول بررسی کنید بعد خبر رو نشر بدید .

 • حسن
  ۵ ۰

  حسنت درست گفتی همش دروغ هست فقط حرف میزنن بانک تجارت که در خواب از سامانه اش رونمایی کرده بانک ملی هم دنبال کدملی میگرده بارگزاری کنه
  حکایت دست بالا دست بسیار است
  حسن روحانی کجاست...

 • ناشناس
  ۵ ۰

  به کارگزاران مراجعه کردیم همش بلاف حال اینم طرح کارت های اعتباری .... خدا میدونه دیگه چه راهی پیش میگیرین

 • آرش
  ۵ ۰

  اول خودتون بررسی کنید بعد خبر رو منتشر کنید.

 • جمالی
  ۸ ۰

  تو ایوا پیغام خطای سهامدار یافت نشد میده.در صورتی که من سهام دارم پس سرکاریه .خودشون موندن که چیکار کردن

 • ناشناس
  ۳ ۱

  فببب

 • حسن
  ۷ ۰

  توی ایوا مراحل کامل میکنی ولی در نهایت خطای سهامدار یافت نشد میده

 • ناشناس
  ۲ ۱

  خدا لعنتتون کنه دروغگوها همش دروغه مردم سر کارن

 • ناشناس
  ۳ ۱

  ایوا مراحل تموم میشه میگه کد ملی ارسال شده در قید حیات نیست😐

 • زیبا
  ۳ ۱

  چرا الکی خبر دروغ پخش میکنید کارت اعتباری کجا بود همش کشکه اصن ای سهامو خودتون ببرید مردمو خلاص کنید

 • m.src
  ۵ ۱

  سلام و احترام
  من برنامه ایوا که واسه بانک ملی هست رو نصب کردم و از قسمت نشان بانک، گواهی امضای رو انجام دادم و مدارک رو آپلود کردم و تایید شد ، پس از تایید گواهی امضا باید رفت قسمت نشان اعتباری و درخواست کارت اعتباری سهام عدالت رو ثبت کرد ، حالا اینجا من به مشکل برخوردم چون میزنه شما دارای سهام عدالت نیستید با اینکه هستم و واسه خانواده هم که سهام عدالت دارند میزنم میگه اطلاعات سهام شما موجود نیست ... خلاصه که خداقوت

 • عادل
  ۳ ۰

  خدا لعنتتون کنه
  ایوا میزنه‌این شماره ملی در قید حیات نیست
  خدا لعنتتون کنه ک همه چیتون دروغه

 • جعفر قهرمانیان
  ۵ ۰

  فکر کنم باز سره کاری من از صبح مثل حکرها تمام مراحل رد کردم ولی آخرش گفت الا برکتلا

 • رسول ملکی پور
  ۴ ۰

  همه اینها چرت وپرته بند امروز رفتم بانک ملی وتجارت گفتن هیچ بخشنامه ای واس ما نیومده آخه چرا دروغ میگین که مردم رو علکی دلخوش میکنین

 • مهرداد
  ۲ ۰

  سهام عدالت نه قابل فروش نه قابل انتقال خلاصه از بازیافتهای سطلهای ذباله بی ارزشتر چه تبلیغاتی راه انداختن همه هم سرکار هرروز هم از ارزش ریالی آن اطلا عات میدن واقعا دست آرسل لوپن ر و بستن

 • پرنیان
  ۰ ۰

  خسته نباشی ما۲نفرهستیم احراز هویت کردیم ومیخوام کارت اعتباری دریافت کنیم کارملی ماهنوزصادرنشده ماشناسنامه جدیدداریم ولی متاسفانه این نرم افزار ایوا سکن نمیکنه مابه این وام نیازمندیم .