اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ پالایش همچنان بیشترین حباب مثبت صندوق‌ها را در اختیار دارد

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از یک درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا حدود دو درصد به طور متوسط با افت قیمت به کار خود در هفته گذشته پایان دادند.

اقتصادآنلاین امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۱.۲درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۲.۴درصد کاهش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس نتوانست عملکردی بهتر از افت ۳.۷درصدی را به ثبت برساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق آوای معیار (آوا) با ثبت ۹.۷درصد رشد قیمت بود، در حالی که NAV این صندوق ۱.۴درصد کاهش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق هستی‌بخش آگاه (آگاس) بود به طوری که NAV آن ۰.۱درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق ثروت‌آفرین پارسیان اختصاص داشت؛ صندوق «ثروتم» که قیمت آخر هفته قبل آن سه درصد بالاتر از NAV ابطال بود علی‌رغم افت ۳.۲درصدی خالص ارزش روز دارایی‌هایش با افت ۴.۷درصدی قیمت مواجه شد و به حباب ۱.۵درصدی رسید.

بدون در نظر گرفتن دارا یکم، صندوق تجارت شاخصی کاردان (کاردان) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۶.۴درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق پالایشی یکم (پالایش) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۴.۵درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۱.۵درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه داشتند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۱۵.۵درصد کاهش قیمت داشت و حدود یک درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای کیان (گوهر) کمترین کاهش قیمتی (۱.۵درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد. همچنین صندوق «گوهر» که حباب منفی ۱.۴درصدی داشت به حباب ۱.۳درصدی رسید.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی روی آن‌ها کلیک کنید

تغییرات هفتگی صندوقهای قابل معامله 99.11.02

صندوقهای قابل معامله 99.11.02

بیشتر بخوانید
ارسال نظر