اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته یک‌دست سرخ صندوق‌های طلایی و سهامی

صندوق‌های ETF «سهامی» به طور میانگین ۶.۲درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا به طور میانگین ۴.۷درصد افت کردند. همچنین صندوق پالایش نیز به زیر قیمت پذیره‌نویسی سقوط کرد.

اقتصاد آنلاین امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۶.۲درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۴.۹درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افتی ۶.۲درصد را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق سپهر اندیشه نوین (صنوین) با ثبت ۰.۴درصد رشد قیمت بود اما NAV این صندوق ۲.۵درصد کاهش یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق پالایشی یکم اختصاص داشت؛ صندوق «پالایش» با افت ۵.۵درصدی قیمت مواجه شد و به دلیل افت ۱۱.۹درصدی ارزش ذاتی آن، به حباب ۳.۹درصدی رسید و گران‌ترین صندوق در شروع هفته‌ی معاملاتی آتی خواهد بود.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق تجارت شاخصی کاردان (کاردان) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی ۷.۴درصد زیر قیمت تئوریک آن است.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۴.۷درصدی کام سرمایه‌گذاران خود را تلخ کردند. به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۵.۲درصد افت قیمت داشت و ۰.۵درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای کیان (گوهر) کمترین افت بازدهی (۳.۹درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد. صندوق پشتوانه طلای لوتوس (طلا) نیز که بدون حباب به معاملات هفته‌ی گذشته خود پایان داد، به حباب منفی ۱.۹درصدی رسید.

کابوس پالایش تعبیر شد

از نکات قابل توجه این هفته، سقوط پالایش به زیر قیمت پذیره‌نویسی بود. این در حالی است که اولین صندوق ETF دولتی هم‌اکنون ۲۵.۱درصد زیر ارزش ذاتی خود معامله می‌شود و به نظر می‌رسد پالایش نیز مسیر مشابه «دارا یکم» را طی کند.

برای مشاهده تصاویر در اندازه اصلی، روی آن‌ها کلیک کنید

تغییرات هفتگی صندوقهای قابل معامله 99.09.27

صندوقهای قابل معامله 99.09.27

بیشتر بخوانید
ارسال نظر