اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ پالایشی یکم هم کام سهامداران خود را همچون سایر صندوق‌ها شیرین کرد

صندوق‌های ETF «سهامی» ۶.۴درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا ۴.۹درصد به طور متوسط بازدهی در هفته گذشته ثبت کردند و پالایشی یکم نیز بالاخره پس از مدت‌ها به چرخه معاملات اضافه شد.

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۶.۴درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۵.۶درصد افزایش یافت. این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد ۷.۵درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق امین تدبیرگران فردا (الماس) با ثبت ۱۲.۲درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق ۶.۹درصد افزایش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری مدیریت ثروت صندوق بازنشستگی (مدیر) بود به طوری که NAV آن ۷.۵درصد ارتقا یافت.

تنها سقوط ارزش ذاتی صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق واسطه‌گری مالی یکم اختصاص داشت. صندوق «دارا یکم» با افت ۲.۷درصدی NAV مواجه شد اما ۲.۵درصد قیمتش افزایش یافت.

بدون درنظر گرفتن دارا یکم، صندوق «مدیر» را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی هفت درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق سرو سودمند مدبران (سرو) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۴.۷درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده ۴.۷درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند. به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۷.۱درصد رشد قیمت داشت و  دو درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بیشترین بازدهی (هفت درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد و بیشترین انحراف قیمت را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

آینده نامعلوم پالایش

از نکات قابل توجه بازگشایی دومین صندوق ETF دولتی بود. صندوق پالایش در ابتدا با رشد ۱۹درصدی قیمت بازگشایی شد اما در پایان هفته به بازدهی ۶.۱درصدی بسنده کرد. باید دید آیا سرنوشت دارا یکم برای این صندوق نیز تکرار می‌شود یا بازار جور دیگری با پالایش تا می‌کند؟!

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

صندوقهای قابل معامله 99.09.13

طراحی اینفوگرافیک: شبنم نعیمی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مردم درصد سود رو میبینن که با اینکه ۴ ماه پولشان بلوکه شد سود هیچ ضرر هم در پیشه

  • احمدرضامکتوبیان
    ۰ ۰

    چه زمانی می توانیم دارای یکم را بفروشیم بعد از چند ماه هنوز اعلام نکرده اند که چه زمانی دارای یکم خود را بفروشیم زمان دقیقش را اعلام کنید