در چه شرایطی خرید طلا و سکه گناه است؟!

کارشناس اقتصادی گفت: در صورتی که طلا و ارز توسط افراد پس انداز و احتکار شود مصداق بارز کنز است.

در چه شرایطی خرید طلا و سکه گناه است؟!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، تاثیر احتکار خانگی طلا و ارز بر اقتصاد کشور امروز با حضور معلمی، کارشناس اقتصادی و حسین میثمی، کارشناس اقتصادی  بحث و بررسی شد.

سوال: چه میزان طلا باشد به معنای کنز اندوزی است: 

معلمی: ملاک کلی آن است ذخیره احتیاط مشکلی ندارد و به اندازه قوت یک سال باشد و به اندازه پس انداز یک سال باشد و مابقی درآمدها  در راه رضای خدا هزینه شود و مازاد درآمد باید ذکات داده شود.

سوال: مازاد اموال باید در چه بخشی هزینه شود 

معملی : مازاد اموال در صورتی  که سرمایه گذاری  و در مسیر  اشتغال‌ هزینه شود  از بزرگترین حسنات در کشور است و مصداق انفاق در راه رضای خدا است و باید مابقی اموال در راه تولید باید هزینه شود و بخشی از تورم از این طریق برطرف می شود.

اما اگر احتکار صورت گیرد دچار عذاب بزرگی است که بخشی از آن در این دنیا و مابقی در آخرت است.

سوال: مصداق کنز در اقتصاد کشور چیست:

حسین میثمی، کارشناس اقتصادی  باید به منطق کلی اقتصاد اسلامی کشور  توجه شود.

کنز در آیات و روایت آمده و صدقات سرمایه ها و ثروت ها باید احتکار نشوند و در چرخه اقتصاد باید هزینه شود .کالا باید در خدمت اقتصاد باشد ثروت اندوزی باید در حوزه اقتصاد و تولید باشد. 

سوال: احتکار چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

معلمی اقتصاد دان: کنز در آن دو عنصر معنایی وجود دارد که یکی خرج نکردن و دیگری راکد گذاشتن این سرمایه است. اگر مثلا کسی تعدادی سکه بخرد و آن را به امید گران شدن نگه دارد اینگونه بزرگترین ضربه به اقتصاد وارد میشود. کسانی که سرمایه‌های جامعه را کنز میکنند و آن را در راه خدا خرج نمی‌کنند به عذاب الهی دچار خواهند شد.

ارسال نظر
ارسال نظر