کد خبر 560464

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

پیش بینی قیمت دلار برای فردا ۱۸شهریور / واکنش بازار به خبر آژانس

برخلاف انتظارات دلار دوباره به مدار صعودی بازگشت و درحالی‌که روز دوشنبه سطح ۲۶۹۵۰تومان را هم لمس کرده بود در بازار امروز تحت تاثیر ابراز نگرانی آژانس اتمی از تضعیف جدی وظایف نظارتی‌اش در ایران به ۲۷۷۵۰تومان رسید.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ دلار از ابتدای هفته با فاصله گرفتن از سطح ۲۷۲۵۰تومان مسیر نزولی پیش گرفت و در ساعاتی از معاملات روز دوشنبه به ۲۶۹۵۰تومان هم رسید و انتظار می‌رفت با فروکش کردن انتظارات تورمی و کاهش حجم خرید‌ها دلار در این کانال تثبیت شود؛ اما روز گذشته رفتار بازار تغییر کرد و روند افزایشی دلار در معاملات پشت خطی شروع شد و نهایتا تا پایان روز با قیمت ۲۷۳۸۰تومان در بازار نقدی و ۲۷۵۵۰تومان در معاملات فردایی بسته شد.

اما برای بررسی چرایی بازگشت دلار به مدار صعودی بعد از ثبت کانال ۲۶هزار تومان، باید به اخبار سیاسی منتشر شده طی روز گذشته اشاره کرد؛ طی یکماه گذشته قیمت دلار در بازار تهران تحت تاثیر تنش‌های افغانستان و بسته شدن بازار ارز هرات فاز افزایشی گرفته بود اما هفته پیش با بازگشایی این بازار، دلار اندکی افت قیمت داشت تا اینکه روز گذشته در پی معرفی کابینه دولت طالبان، انتظارات تورمی معامله‌گران مجددا بالا رفت و دلار واکنش نشان داد.

همچنین دیروز وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این نهاد از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور به طور جدی تضعیف شده است.

این موضوع هم در کنار خبر افغانستان منجر به افزایش خرید‌ها و رشد بیشتر قیمت دلار شد و حالا با سرایت این جو صعودی به بازار امروز دلار تا سطح ۲۷۷۵۰تومان پیش رفته است؛ به گفته تحلیلگران فنی چنانچه تا پایان هفته دلار سطح ۲۷۸۰۰تومان را لمس کند، میل به خرید‌ بیشتر خواهد شد و در این صورت احتمال شکست مرز ۲۸هزار تومان وجود دارد.

اما اگر باتوجه به سیگنال‌های مثبت هفته پیش، مجددا جو احتیاطی به بازار برگردد دلار به سطح ۲۷۵۰۰تومان عقب‌نشینی خواهد کرد و بعد از آن با خروج دوباره خریداران شاهد بازگشت دلار به مرز ۲۷هزار تومان خواهیم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ارزان فروشی ارز در این مقطع مانند چک بی محل کشیدن برای ماهای پایانی سال است

 • فران
  ۰ ۰

  این بازی دلار واقعا خیلی کثیف و حال به همزن شده . خدایا تا کی باید تحمل کنیم بخدا دیگه بریدیم 😭😭

 • علی
  ۱ ۰

  با طرح های اقتصادی که قرار است این دولت اجراه کند دلار هدف ۷۰ هزار تومان را نشانه خواهد رفت حدود ۱۸ ماه زمان خواهد برد

 • رضا تاج
  ۰ ۰

  تا تولید افزایش نیابد ، صادرات نفت به حالت عادی بر نگردد اقتصاد تابع سیاست نباشد. مشکل حل نخواهد شد