کد خبر 558574

لامبدا در مقابل واکسن کرونا مقاوم است؟

صحبت‌ها و سوالات بسیاری در مورد اثر گذاری واکسن کرونا در مقابله با واریانت لامبدا که نوعی خطرناک از ویروس کروناست، وجود دارد که متخصصان به آنها پاسخ میدهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، بعد از واریانت دلتا که آخرین متغیر کووید 19 محسوب می شد، اکنون یک واریانت جدیدتر توسط سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها معرفی شده است که آن هم ویروس لامبدا است.  حالا نگاهی خواهیم داشت به اثر واکسن روی این واریانت.

آیا واکسن می تواند در برابر واریانت لامبدا مقاومت کند؟

هنوز تست ها و آزمایش های زیادی روی این واریانت انجام نشده است و مشخص نیست که واکسن ها چقدر بتوانند در برابر آن مفید واقع شوند. اگر چه واریانت های دیگری را که نام بردیم، با واکسن ضعیف می شوند، پس این احتمال وجود دارد که واکسن برای این واریانت هم موثر باشد و محافظت بیشتری را در بدن ایجاد کند.

مطالعات روی آزمایش های مربوط به واکسن در مورد سه جهش انجام شده است و به این نتیجه رسیده اند که RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q و F490S ممکن است بتواند واریانت را به واکسن مقاوم تر کند.

در یک مقاله دیگر از ماه ژولای به این نتیجه رسیده اند که باید از دوز واکسن های بوستر برای تغییرات واریانت استفاده شود، البته آزمایش های دیگری وجود دارد تا از همه خطرات آن آگاه شوند.

اولین آزمایش ها در ماه آوریل روی نمونه های مختلف در تگزاس انجام شد و به این نتیجه رسیدند که تعداد این واریانت هنوز کم است، بنابراین احتمال اینکه لامبدا بیشتر از دلتا انتقال پذیر باشد کمتر است.

 "پریتی مالانی" سرپرست سلامت در مورد بیماری های عفونی در دانشگاه میشیگان در این باره گفته است:ویروس لامبادا موج نگران کننده ای داشته است اما این واریانت هنوز در کشورهای بزرگی مثل آمریکا در موارد نادری یافت می شود.

با وجود اینکه چند ماه از وجود آن می گذرد اما تعداد آن زیاد نیست. اینکه بخواهیم چگونگی انتقال پیدا کردن لامبدا را شرح دهیم، کار راحتی نیست و نمی توان گفت که واکسن ها چقدر برای آن کارآمد هستند اما تا به حال به نظر می رسد که میزان انتقال دهندگی لامبدا از ویروس اصلی کووید 19 بیشتر باشد و در این باره کمی شبیه دلتا و دیگر واریانت ها عمل می کند.

دلتا هم اکنون به عنوان واریانت نگران کننده توسط سازمان جهانی سلامت طبقه بندی می شود. در حالی که لامبدا هم اکنون واریانت ترسناکی نیست و هر چقدر که آزمایش ها و تست های آن بیشتر می شود، بیشتر به این نتیجه می رسند.

چرا واریانت ها خطرناک هستند؟

هر چقدر که ویروس بیشتر در گروه بزرگتری از افراد انتقال پیدا کند، احتمال اینکه جهش پیدا کند، بیشتر می شود و قرار گرفتن تعداد زیادی از مردم در معرض این ویروس، وضعیت را خطرناک تر می کند و ممکن است این واریانت ها در آینده در برابر واکسن ها مقاوم باشند البته این اتفاق هنوز رخ نداده است و توزیع کارآمد واکسن می تواند بهترین راه برای جلوگیری از شیوع کرونا باشد.

درمورد واریانت لامبدا چه اطلاعاتی داریم؟

اطلاعات در مورد این واریانت هنوز کم است زیرا مدت زمان زیادی از وجود آن نمی گذرد. این ویروس جهش یافته اول در پرو کشف شد اما اکنون بیش از 81 درصد موارد کرونا را در این کشور تشکیل می دهد.

ظاهراً این گونه به نظر می رسد که میزان عفونی شدن آن از دلتا کم تر است. در ترتیب بندی ژنومی به این نتیجه رسیده اند که 1060 مورد از کرونا از نوع متغیر لامبدا در آمریکا پیدا شده است.

ارسال نظر