کد خبر 556693

از چه زمانی شما ناقل کرونا می شوید؟

نتایج به دست آمده از تحقیقات دانشمندان دانشگاه بوستون آمریکا شواهد قابل تاملی را درباره مدت انتقال ویروس کرونا ارائه می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ،یک مطالعه جدید به رهبری یکی از محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون (BUSPH) نشان داده است افراد آلوده به این ویروس دو روز قبل و سه روز پس از آن علائم را نشان می‌دهند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، این مطالعه که در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد، همچنین نشان داد افراد مبتلا در صورت ابتلا به ویروس از یک مورد اولیه (اولین فرد آلوده در شیوع) که بدون علامت بوده است نیز بدون علامت هستند. 

دکتر لئوناردو مارتینز، استادیار اپیدمیولوژی در BUSPH و سرپرست این مطالعه با دکتر یانگ گ، دستیار تحقیق در بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی در کالج بهداشت عمومی دانشگاه جورجیا گفت: ما می‌خواستیم ببینیم آیا نتایج مطالعات گذشته که نشان می‌دهد موارد کووید چند روز قبل و بعد از شروع علائم قابل انتقال هستند، می‌تواند با مشاهده موارد ثانویه در بین مخاطبین نزدیک تایید شود یا خیر؟

مارتینز و همکارانش ردیابی تماس را انجام داده و انتقال کووید-۱۹ را در حدود ۹۰۰۰ نفر از نزدیکترین موارد اولیه در استان ژجیانگ چین از ژانویه ۲۰۲۰ تا آگوست ۲۰۲۰ مورد مطالعه قرار دادند. تماس‌های نزدیک شامل تماس‌های خانگی (افرادی که در یک خانواده زندگی می‌کردند) یا (کسانی که با هم غذا خوردند)، همکاران، افرادی که در محیط‌های بیمارستان بودند و مسافران نقلیه مشترک بود؛ محققان افراد مبتلا را حداقل ۹۰ روز پس از نتایج مثبت اولیه آزمایش کووید تحت نظر قرار دادند تا بین موارد بدون علامت و قبل از علامت تمایز قائل شوند.

از بین افرادی که به عنوان موارد اولیه شناسایی شده‌اند، ۸۹ درصد علائم خفیف یا متوسط ​​ایجاد کرده‌اند و تنها ۱۱ درصد بدون علامت بوده‌اند و هیچکدام علائم شدید را نشان نداده است. اعضای خانواده موارد اولیه و همچنین افرادی که چندین بار یا به مدت طولانی در معرض موارد اولیه قرار گرفتند، میزان عفونت بیشتری نسبت به سایر افراد نزدیک داشتند؛ اما صرف نظر از این عوامل خطرساز، در تماس‌های نزدیک بیشتر در صورتی که فرد کمی قبل یا بعد از بروز علائم قابل توجه در معرض ابتلا قرار بگیرند، احتمال ابتلا به کووید -۱۹ وجود دارد.

دکتر مارتینز می‌گوید: نتایج ما نشان می‌دهد زمان قرار گرفتن در معرض ابتلا نسبت به علائم اولیه برای انتقال مهم است و این درک شواهد بیشتری را ارائه می‌دهد که آزمایش سریع و قرنطینه پس از بیمار شدن گامی مهم برای کنترل همه گیری است.

در مقایسه با بیماران با علائم خفیف و متوسط ​​، افراد اولیه بدون علامت بسیار کمتر احتمال دارد که کووید را به مخاطبین نزدیک منتقل کنند، اما اگر این کار را انجام دهند، احتمالا علائم تماس قابل توجهی نیز در مخاطبین مشاهده نمی‌شود.

دکتر مارتینز می‌گوید: این مطالعه بیشتر بر نیاز به واکسیناسیون تاکید می‌کند که از شدت علائم بالینی در افرادی که به کووید مبتلا می‌شوند می‌کاهد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ترجمت افتضاح بود اصلا نفهميدم چي گفتي ا