تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۴۱

سقوط نرخ رشد جمعیت ایران به زیر صفر آغاز شد

یک جمعیت‌پژوه با بیان اینکه زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم نرخ رشد جمعیتی در ایران صفر خواهد شد، گفت: پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد این اتفاق حدود ۵ سال زودتر و درسال ۱۴۱۵ رخ خواهد داد اما سیاستگذاران هنوز تحولات نگران‌کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، صالح قاسمی جمعیت‌پژوه ، از آغاز سیر معنادار کاهش موالید در کشور خبر داد و گفت: آغاز این سیر کاهشی براساس تعداد تولدهای ثبت شده و مطالعات آینده‌پژوهی تخمین زده شده است.

وی با بیان اینکه براساس این دو مبنا (تعداد تولدهای ثبت شده و مطالعات آینده پژوهی) جمعیت در سال‌های آتی سیر نزولی خواهد داشت، عنوان کرد: پیش‌بینی جمعیت شناسان این بود که سیر کاهش تولدها از سال 1396 آغاز شود اما آمارها نشان می‌دهد که این سیر کاهش دو سال زودتر یعنی از سال 1394 به بعد آغاز شده است.

*شیب تند کاهش جمعیت در ایران آغاز شد

قاسمی با بیان اینکه در سال 1394، یک میلیون و پانصد و هفت هزار و دویست و نوزده تولد ثبت شده است، اعلام کرد: این تعداد تولدها در سال 1395 به یک میلیون و 528 هزار و 53 تولد کاهش یافته و در سال 1396 میزان تولدها به یک میلیون و 478هزار و 908 نفر نزول کرده است.

وی افزود: افزون بر اینکه سیر کاهشی تولدها زودتر از پیش‌بینی‌های ما در ایران آغاز شده، کاهش نرخ جمعیت را  با شیب‌ تندتری آغاز کرده‌ایم، یعنی سرعت کاهش تعداد تولدها فراتر از تصور ما است.

این جمعیت‌پژوه خاطرنشان کرد: بر اساس این الگوی جدید و بر مبنای آمار تولدهای ماه‌های نخستین سال 1397 این کاهش جمعیت همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این نقطه آغاز نگرانی‌ها است، گفت: طی 6 سال گذشته بارها در رسانه‌ها از این نگرانی سخن گفته‌ام.

قاسمی با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین عامل کاهش تولدها، کاهش نرخ باروری (TFR) است، اظهار داشت: نرخ باروری به معنای تعداد فرزندانی است که هر زن در سن باروری می‌تواند به دنیا بیاورد و بر این اساس نرخ باروری در کشور ما از دهه 60 تا 90 (میانه سال‌های 1365-1395) متاسفانه دچار سقوط شده و از عدد 6.5 فرزند  به عدد 1.8 فرزند رسیده است.

*آینده تاریک جمعیت ایران!

این جمعیت‌پژوه با اشاره به اینکه سقوط جمعیت در ایران مورد توجه پژوهشگران بین‌المللی نیز قرار گرفته است، گفت: جامعه شناسان شاخصی مانند «مایکل کوک» و «نیکولاس ابراشتات» نسبت به این سطوح نرخ باروری اظهار تعجب و نگرانی کرده‌اند، به طوریکه «اوراشتات» این کاهش نرخ باروری را بی‌سابقه دانسته و «کوک» آینده تاریکی را برای جمعیت ایران متصور شده است.

وی با بیان اینکه متولدین دهه 60 در حال خارج شدن از سنین باروری هستند،‌ ابراز داشت: هر چند دهه 60 نقطه عطف افزایش نرخ باروری در ایران بوده و متولدین این دهه در حال حاضر به سنین میانسالی نزدیک می‌شوند در حالی که این افراد یا ازدواج نکرده‌اند و یا در حال خارج شدن از دهه چهارم زندگی‌شان هستند؛ یعنی افرادی که در سنین باروری قرار گرفته‌اند تعدادشان کاهش یافته است.

قاسمی ادامه داد: خروج متولدین دهه 60 از سنین باروری یکی از علت‌های کاهش تعداد تولدها در کشور است که البته سبک زندگی، مسائل اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های غلط هم در کاهش تعداد تولدها تاثیرگذار بوده است.

این جمعیت‌پژوه درخصوص راهکارها و آلترناتیوهای موجود برای به تعادل رساندن جمعیت و ترغیب دهه شصتی‌ها به فرزندآوری نیز گفت: راهکارهای زیادی برای مدیریت تحولات جمعیتی در دنیا پیش‌بینی شده و امروز غرب بر روی نکات دقیقی در  تحولات جمعیتی فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: ایجاد یک گرایش تخصصی در پزشکی برای «بارداری در سنین بالای 40 سال» از جمله این موارد است که به زنان این اطمینان را می‌دهد که در سنین بالای 40 سال بارداری ایمن داشته باشند، «فریز کردن جنین و تخمک» نیز از دیگر آلترناتیوهای موجود است که زنان را برای باروری در سنین بالاتر امیدوار می‌کند.

*سیاستگذاران و تصمیم‌سازان تحولات نگران‌کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند

قاسمی با تاکید بر اینکه این روش‌ها وقتی به‌کار می‌آید که دغدغه‌مندی در میان سیاستگذاران و تصمیم‌سازان هر کشور وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه و با عرض تعجب باید بگویم مسئولان کشور ما تحولات نگران کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند آنها این موضوع را سیاسی می‌بینند در حالی که مساله جمعیت ملی و نگاه به آن باید علمی باشد.

این جمعیت‌پژوه با تاکید بر اینکه مسئولان و سیاست‌مداران باید همانند مقام معظم رهبری درباره کاهش جمعیت دغدغه‌مند شوند، ابراز داشت: پس از این مرحله کارشناسان در حوزه جمعیت باید به کار گرفته شوند و یک کار تخصصی جامع در این خصوص صورت گیرد، سپس راهکارهایی متناسب با وضعیت کشور که بخشی از آن مربوط به مشوق‌های پزشکی، فرهنگی و اصلاح سبک زندگی و حتی مشوق‌های اقتصادی است تعریف شود.

وی ابراز داشت: زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم نرخ رشد جمعیتی در ایران صفر خواهد شد.

قاسمی با اشاره به اینکه سناریوی سازمان ملل درباره کاهش نرخ جمعیت در ایران جزء معدود سناریوهای منطبق بر پژوهش‌های داخلی است، گفت: براساس این سناریو نرخ رشد در سال 1420 یعنی حدود 22 سال آینده  به عدد صفر می‌رسید، اما پیش‌بینی‌های جدید با توجه به تحولات نرخ باروری نشان می‌دهد این اتفاق حدود 5 سال زودتر و درسال 1415 رخ خواهد داد و پس از آن شاهد کاهش جمعیت خواهیم بود.

*ایران در آینده با نرخ رشد منفی جمعیت روبرو است

این جمعیت‌پژوه با تاکید بر اینکه تحولات جمعیتی با یک الگوی ساده پیش نمی‌رود و امکان تغییر نیز در آن وجود دارد اظهار داشت:اما ما در آینده با نرخ رشد منفی جمعیت روبرو هستیم و این مساله قطعی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمعیت کشور ما با صفر شدن نرخ رشد، بر پایه هشتاد میلیون نفر ثابت می‌ماند پاسخ داد: براساس الگو و پیش‌بینی‌های موجود متاسفانه این اتفاق نخواهد افتاد چرا که  نُرم جایگزینی/جانشینی جمیعتی ( میزانی از نرخ باروری لازم  طی چند دهه برای ثبات نرخ جمعیتی)،  در ایران 2.2 است اما نرخ باروری امروز ما 1.8 ثبت شده است، یعنی تا حدود 2 دهه آینده با شیب بسیار کمتری افزایش جمعیت خواهیم داشت و به عدد 90 میلیون نفر جمعیت خواهیم رسید.

قاسمی ادامه داد: پس از رسیدن به جمعیت 90 میلیونی در ایران شاهد کاهش جمعیت خواهیم بود و دیگر هیچ ضمانتی وجود ندارد که جمعیت ایران روی عدد 80میلیون متوقف شده و سقوط نکند.

این جمعیت‌پژوه خاطرنشان کرد: بر این اساس کاهش جمعیت در ایران قطعا ادامه خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • کیوان
  ۱۲۹ ۱۱

  حالا این آقا چرا اینقدر نگرانه؟ مملکتی که اساسی ترین نیاز بشر یعنی آب نداره جمعیت می خواد چکار. به نظر من جمعیت ایران الانس هم خیلی بیشتر از ظرفیتش هست.

 • پدرام
  ۹۷ ۷

  حیف شد ما تو دوره کاهش جمعیت دنیا نیومده بودیم. اون موقع ارزش آدمها بیشتر بود الان چون آدمها زیادن ارزش چندانی ندارن ولی وقتی کم بشن ارزششون بیشتر میشه

 • لیلا
  ۶۸ ۴

  امیدوارم زودار اتفاق بیفته و دهه 60 بدبخت هم یکم معنای منابع و نعمت و زندگی رو بچشه

 • مسعود
  ۶۶ ۶

  هرگز نگرانی نداره. با توجه به ظرفیتهای آب و منابع طبیعی که این سرزمین داره، جمعیت مناسب برای ایران بین 50 میلیون تا 60 میلیون نفر است. ولی ناگفته نمونه جمعیت از این مقدار کمتر نخواهد شد.

 • ناشناس
  ۷۴ ۲

  وقتی اقتصاد کشور ما زیر خط قیمت است واجناس ۱۰۰۰برابر شده قیمت رب گوجه از۳۵۰۰تومان به ۱۸۰۰۰هزار تومان رسیده وقتی یک عدد دمپای از۱۱۰۰۰هزار تومان به بالای۳۴۰۰۰رسیده وقتی دم از حقوق می زنند ومی گویند حقوق۲۰%افزابش می یابد واقعأ چرا مگر ما که این همه برای اینکه محتاج نباشیم چرا چنین شده

 • غزال
  ۶۸ ۲

  میشه گفت که مردم ما به درک و شعور درستی رسیدن و افراد کمتری رو بدبخت میکنن. امیدوارم دیگه روزی بشه که هیچ کودک کاری نداشته باشیم. هیچ کارتن خواب و گور خوابی نباشه. اونوقته که میتونیم مردم رو به فرزند آوری تشویق کنیم.

 • داود
  ۶۶ ۵

  اتفاقا کاهش جمعیت عالیه، باعث تعادل در منابع آب، غذا و امکانات زندگی با تعداد جمعیت کشور میشه، جمعیت مناسب برای ایران که مردم در رفاه و آسایش باشن، 50 میلیون نفره

 • ------
  ۶۲ ۴

  قطعا اين آقا يا تو سوييس زندگي ميكنه يا... بنده بسيار خوشحالم كه فرزندي ندارم و هرگز هم نخواهم داشت، خبر از وضعيت منابع طبيعي نداره اين آقا؟ منابع چند هزار ساله آب رو تو چند سال مصرف شد محصولش هم صادر شد پولش هم نيست ! ديگه آآآآب نداريم. بچه بياريم جلومون حسرت همه چيز رو بخوره ما هم داغون بشيم از درد اون؟ تازه مردم عاقل شدن . آفرين بر مردم عاقل.

 • ...
  ۴۸ ۵

  ای کاش زودتر اتفاق میفتاد که ما دهه شصتیا هم روز خوش میدیدیم و معنی رفاه و داشتن شغل و خونه و ماشین و... میچشیدیم!

 • ناشناس
  ۳۸ ۳

  در بهترین حالت این کشور توانایی تامین نیاز ۵۰ میلیون نفر را داشت قبلا
  الان که با این وضعیت منابع آبی و خاکی و محیط زیست ،واقعا چگونه فکر میکند این آقا که نگران کاهش جمعیت هست
  براساس فرمایش ایشان از سال ۱۴۱۵ کاهش جمعیت اتفاق میافتد
  تازه اون موقع مگر آب و محیط زیستی هست ،جنوب و شرق کشور تا قبل از ۱۴۱۵ مهاجرت میکنند ،چون هیچ منبعی برای زندگی ندارند

 • ناشناس
  ۷ ۶

  هر سال 1.500.000 نوزاد میومده الان تبدیل شده
  به هر سال 900.000 نوزاد این نشان دهنده این هست
  که زیر ساخت ها باید واسه جمعیت 120 میلیونی
  ساخته بشه .... مشگل بیکاری و فقر و اعتیاد ضعیف بشه
  وقتی زیر ساخت ها اصلاح سازی بشه و قانون ها اصلاح بشن رشد جمعیت بعد از 5 سال دوباره تقویت میشه
  اما با وضعیت کنونی ریسک بالایی داره

 • علی سیه رودی اصل
  ۳۹ ۵

  با این گرانی ونبود امنیت شغلی کی میتواند فرزند اوری کند وهزینه ها که سال به سال بطور کاذب چند برابر میشود الان خود مجردها تو هزینه های یومیه خود مانده اند انوقت بچه دار شوند مسئولین جمعیت انگار در ایران زندگی نمیکنند فقط صحبت بحران جمعیت اینده را میگویند شما تو چه خیالی هستید بنظر من تو این شرایط بچه دار شدن اشتباه محض هستش

 • مهدی
  ۴۱ ۵

  خیلی هم بهتر که جمعیت کم بشه من یه دهه۶۰دخترم ۸سالشه فرزند دیگه ایم ندارم و نمی خام چون هم خانه مستعجرم هم مغازه با کلی قسط .وقتی جمعیت کم بشه قیمت خانه و ماشین و غیره و بخصوص اجاره بها و قیمت خانه ها پایین میاد چون همین میزان خانه جوابگو همه هست و کلی خونه خالی می مونه که التماس کنن ولی العان صاحب خانه ها فکر می کنن صاحب شرکتن ما هم غلامشون تو رو خدا کمک کنید جمعیت کمتر بشه به نفع بچه هامونه ما که سوختیم اگه آیندهبچه هاتون مهمه بچه کمتر بیارید

 • رضا
  ۳۶ ۴

  بنظر من کیفیت بهتر از کمیت است بچه کم با امکانات زیاد بهتر از بچه زیاد با امکانات کم هس . جمعیت کم باعث افزایش رفاه میشه

 • مرادی
  ۴ ۴۴

  از خودخواهی بیاییم بیرون ... بحث اقتصادی درسته مهم هست اما راهکار دارد اگر اقتصاد صرفا مهم باشد چرا وضعیت طلاق در محل های پولدار تهران و یا شهر های دیگه زیاده؟ رفاه کامل صرفا خوشبختی نیست

 • ناشناس
  ۴ ۴۹

  از کجا معلوم این همه شرایط سخت اقتصادی و ... معلول این نباشد که ما از سخن خداوند در آیه 151 انعام و آیه 31 اسراء ، راجع به ترس از فقر و شرایط سخت اقتصادی فرزندانشان را میکشتند و مانع فرزندآروی میشدند، روی گرداندیم، نباشد؟!

 • یه نفر
  ۴۹ ۰

  دهه شصت که بیست و دومیلیون نفر به دنیا اومدن چه گلی به سرشون زدن؟فقط صف طویل،مدرسه چندشیفتی،پشت کنکور موندن، بیکاری،کمبودمسکن،مجردموندن عده زیادی به دلیل مشکلات اقتصادی،تورم،کمبود آب و از بین رفتن منابع طبیعی و...ما دهه شصتی ها سوختیم ولی امیدوارم نسلهای بعد مثل ما نشن.

  • محسن
   ۳۳ ۱

   ما یه با تجربه بد جمعیت زیاد کشیدیم دیگه تکرار نمی کنیم

 • مهدی
  ۴ ۵۰

  دولت اگه هزینه کنه برای ساماندهی ابیاری کشاورزی ..همه مالیات بدن ...تا 150 میلیون هم جمعیت می رسه انشالله..

 • ناشناس
  ۴۱ ۱

  من دهه شستی بدبخت هنوز مجردم و توانایی زن گرفتن ندارم چه برسه بچه

 • ناشناس
  ۳ ۱۴

  زمانی جمعیت 20میلیون بود و فروش نفت 6میلیون بشکه یه عده داشتن و یه عده در حست و الان هم که 80 میلیون و فروش نفت زیر یک میلیون بشکه بازم یه عده دارند و یه عده در حسرت پس به جمعیت کار نداشته باشید در کنار هم و باهم زندگی کردن را یاد بگیریم تا بجای حسرت به اندازه داشته هایمان از زندگی لذت ببریم

 • ku36
  ۲۳ ۲

  دختر چهل ساله دارم كه ارشد كامپيوتر و بيكار و بدون خانه است يك پسر دوازده ساله داره - بش گفته ام اگر بچه دوم بياره حق نداره خونه من بياد - من نميخواهم نسلم در آينده بمانه كه مثل بچه هاي من زجر بكشند - حالا مسولان هرچه ميخوان دادو فرياد بكشند

 • اميد
  ۲۵ ۱

  با سلام اگر قرار باشه پدر شرمنده فرزند باشه و مادر محتاج نان شب بهتر اينكه جمعيت صفر باشه

 • ناشناس
  ۱۶ ۱

  چرا بچه بیاریم تا مثل ما بدبخت و ناامید و بیکار و سرگردان بشود. گناه داره این کار...

 • ناشناس
  ۱۷ ۲

  جمعیت مناسب برای ایران حدود ده میلیون نفر هستش تا در رفاه باشن یعنی الان حدود هفتاد و پنج میلیون نفر اضافه هستش ۰ اما به شرطی که آخوند جماعت نباشه

 • ناشناس
  ۹ ۰

  مشکل گرانی (سود بیش از اندازه برخی گروه ها) باید حل شود

 • حسین
  ۱۴ ۱

  بهتر!!هرچی جمعیت کمتر،بدبخت وگشنه کمتر!

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  این آقای جمعیت پژوه الان راحت تو اتاق دانشگاه لم داده حقوق دهها میلیونی میگیره و ناراحت جمعیته.قول بهتون میدم ایشون جز مرفه ترین قشر این کشور گل بلبل است

 • سجاد
  ۱ ۱۵

  در جواب دوستانی که با افزایش جمعیت مخالفند باید بگم اگه افزایش جمعیت به معنای افزایش فقر و کمبود منابع برای نسل فعلی الان کشور چین باید بدبخت ترین کشور جهان بود ریشه مشکلات اقتصادی رو باید از جای دیگه ای پیدا کرد.

  • مصطفی
   ۱۰ ۱

   مگه رفتی چین؟
   بعدشم کشور تو گوشت خوک رو حرام کرده ، تو گوشت مرغ و گوساله مونده ، میخوای سوسک بخوری ؟ یکم از ته مغزت استفاده کن دیگه بسه مردم از بیشعوری شما خسته شدن

 • محسن
  ۰ ۱۰

  سلام یادمه یه زمانی میگفتن فرزند چهارمو شناسنامه نمیدن ، فرزند کمتر زندگی بهتر ، به آقای مرندی وزیر وقت خارجیها بهش جایزه میدادن مسئولین خوشحال بودن میومدن با افتخار تو تلویزیون اعلام میکردن ما جلوی رشد جمعیت ایرانو گرفتیم خوب گول خارجیهارو خوردید آدم سالم به دشمن اعتماد میکنه که حالا وضعمون بشه این الان دیگه دیر شده ده سال پیش شاید میشد کاری کرد

 • ناشناس
  ۷ ۰

  وقتی کار نداری و عرضه نداری کار جور کنی ، وقتی عرضه مدیریت نداری چرا نمیای جمعیت رو کاهش بدی به جای اینکه فکر افزایش باشی ، پول مفتت رو میخوری شرایط زندگی ایده ال رو برای خانواده ات و بچه ات داری فکر زاییدن بیشتر هستی ؟ هنوز منه دهه 60 درگیر کار هستم ، خجالت بکشین ، اگر به پیامبر و امامان اعتقاد دارین ، که ندارین ، یکم شعور رو بزارین کنارتون و کلاهتون رو قاضی کنین که به جای پرورش گاو ، 2 تا انسان پرورش بدین

 • بهنام
  ۸ ۰

  جمعیت کمتر مساوی است با زمین ارزانتر برای مسکن،، ترافیک کمتر و هوای تمیزتر،، و درکل رفاه بیشتر برای همه..

 • ناشناس
  ۸ ۰

  نصفه جمعیت اضافه ست اینا هم دلشون خوشه

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  سه تا بچه دارم عین سگ پشیمونم.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   بببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببخش

  • ناشناس
   ۰ ۰

   توروخدا ببخشید همش از سر مرض من بود لعنت بهم تورو خدا ببخشید معذرت می خوام فقط وقتی گفتید عین سگ پشیمونم ناراحت شدم و این عمل هیجان آمیز رو انجام دادم واقعا ببخشید من واقعا متاسفم تاحالا فقط دوبار این حرف زشت رو به زبون آورده ام یه بار مجبور بودم این بار هم از سر بی عقلی و کله پوکی بنده واقعا ببخشید نمی دونم تا حالا چند بار درخواست ببخشش کرده ام همش از سر پشیمونی و شرمندگی هست ببخشید واقعا معذورم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  توروخدا ببخشید همش از سر مرض من بود لعنت بهم تورو خدا ببخشید معذرت می خوام فقط وقتی گفتید عین سگ پشیمونم ناراحت شدم و این عمل هیجان آمیز رو انجام دادم واقعا ببخشید من واقعا متاسفم تاحالا فقط دوبار این حرف زشت رو به زبون آورده ام یه بار مجبور بودم این بار هم از سر بی عقلی و کله پوکی بنده واقعا ببخشید نمی دونم تا حالا چند بار درخواست ببخشش کرده ام همش از سر پشیمونی و شرمندگی هست ولی توروخدا ببخشید واقعا معذورم عذر می خوام

 • سید امید
  ۵ ۱

  با توجه به وضع کنونی کشور از لحاظ اقتصاد و سیاسی برید دعا کنید نسل ایرانیها منقرض نشه!

 • محمد
  ۰ ۳

  آقا چرا میگید کاهش جمعیت خوبه اتفاقا بده چون ارتش و نیروی کار کم میشه و باعث سقوط کشور میشه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بچه است پاره تنه،برده که نیست.

دیگر رسانه‌ها