آیا محیط‌بانان حق شلیک به شکارچیان را دارند؟

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه تحویل تجهیزاتی مانند جلیقه ضد گلوله برای ایمنی محیط‌بانان است، گفت: محیط‌بانان از سلاح کلاشینکف سازمانی بهره می‌گیرند.

آیا محیط‌بانان حق شلیک به شکارچیان را دارند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نل از تسنیم، نقی میرزا کریمی درباره برخی تجیهزات تحویل شده به محیط‌بانان اظهار کرد: چندی قبل برخی تجهیزات همانند جلیقه‌های ضد گلوله هم تحویل محیط بانان شد.

وی افزود: جلیقه‌های ضد گلوله در اصل برای بالا بردن سطح ایمنی و دفاعی یک محیط بان است اما متاسفانه برخی افراد در فضای مجازی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و خواستار اجرای فرهنگ‌سازی از سوی محیط‌بانان شدند.

 فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به انتقادات اظهار کرد: وظیفه یک محیط بان ابتدا اجرای موضوعات فرهنگ‌سازی و حفظ محیط زیست است اما فعالیت‌های او باید با توامندی کافی و امکانات لازم باشد تا در مواقع ضروری که بارها نیز اتفاق افتاده، به دفاع از خود بپردازد.

به گفته میرزا کریمی، جلیقه‌های ضد گلوله نوعی تجهیزات دفاعی و ایمنی محسوب می‌شود و تجربه آسیب‌دیدگی محیط‌بانان بارها در مواجه با برخی شکارچیان اتفاق افتاده است.

وی افزود: محیط‌بانان با داشتن تجهیزات مناسب، با اعتماد به نفس و امنیت خاطر بیشتری به فعالیت می‌پردازند و در این راستا باید جوامع محلی نیز در برخورد با کارهای مجرمانه فعالیت داشته باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه درصد اندکی از متخلفین و مجرمین به مقاومت مسلحانه در مقابل محیط‌بانان می‌پردازند، گفت: این جلیقه‌ها یا سایر اقلام انتظامی به معنای دفاع در مقابل این متخلفان و شکارچیان است؛ جلیقه یا سلاح به معنای این نیست که در صورت مشاهده شکارچی به او شلیک کنیم یا عملی خلاف قانون صورت گیرد.

میرزا کریمی با بیان اینکه محیط‌بانان دارای سلاح گرم (کلاشینکف سازمانی) هستند، گفت: محیط‌بانان خارج از قانون از سلاح گرم استفاده نمی‌کنند و حفظ جان متهم نیز بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: تا زمانی که شکارچی و متهم به سمت محیط‌بان حمله‌ای نکند و دستور سرپیچی صورت نگیرد، محیط‌بان به شکارچی حمله‌ نخواهد کرد و نخست  فقط در مقام دفاع و ایمنی برمی‌آید.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: محیط‌بانان برابر با قانون بکارگیری سلاح، حق استفاده از سلاح و شلیک تیر را در اختیار دارند اما بی‌دلیل از آن استفاده نمی‌کنند و رویکرد آنها بر اساس قانون خواهد بود.

 

ارسال نظر