آغاز سیل نزولی قیمت‌ها در بازار ارز:

عرضه سنگین ۱۲۰میلیون دلاری در بازار ارز/ کاهش ۳هزار تومانی قیمت دلار

سیرنزولی قیمت‌ها در بازار ارز درحالی امروز پرشتاب‌تر از دیروز طی شد و احتمالاً در روزهای اتی هم ادامه خواهد داشت که آخرین خبرها بیانگر عرضه ۱۲۰میلیون دلاری بازار ساز طی روز جاری است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، قیمت ارز در بازار بعد از یک دوره افزایشی نسبتاً طولانی از دیروز ظهر وارد مدار نزولی شده و امروز نیز با طی همین روند قیمت دلار بیش از 3 هزار تومان کاهش یافت.

قیمت دلار از 26 هزار تومان صبح روز یکشنبه به 22 هزار و 700 تومان در ساعات پایانی معاملات امروز دوشنبه کاهش یافته است؛ فعالان بازار معتقدند دلیل اصلی کاهش قیمت ارز، پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی و خروج تقاضای صادرکنندگان از بازار و البته حضور جدی بانک مرکزی در بازار بوده است.

طی یکی دو روز گذشته عرضه ارز در بازار و سامانه نیما نیز افزایش یافته است و احتمالا بازارساز در روزهای آینده همچنان این عرضه ها را ادامه دهد.

تا پایان معاملات امروز  120 میلیون دلار با نرخ 22 هزار و 630 تومان عرضه شده که از این میزان 800 هزار دلار معامله شده است.

همزمان با ریزش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت فروش دلار از سوی بازارساز نیز نسبت به دیروز کاهش چشم گیر داشته است.

علاوه بر عرضه ارز در بازار از سوی بازار، با تشدید نوسانات ارزی در بازار و ثبت رکوردهای جدید و تاریخی برای ارز دربازار، بانک مرکزی از عرضه حدود 300 میلیون دلار در سامانه نیما طی دو روز گذشته خبر داد و تأکید کرد: میانگین نرخ دلار بر اساس معاملات انجام شده در این دو روز حدود 18.300 تومان بوده است.

بررسی‌های صورت‌گرفته از معاملات ارزی در بازار ارز تهران حاکی از آن است که تقاضای خرید به‌طور چشم‌گیری در نرخ‌های اعلامی در کانال‌ها به‌شدت کاهش یافته است و نرخ معاملات در بازار رسمی به‌مراتب پایین‌تر می‌باشد.

در این زمینه بخوانید

تزریق ۳۰۰میلیون دلار به بازار ارز

فعالان بازار ارز می گویند: بعد از آغاز روند نزولی قیمت‌ها در بازار، تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته و فروشنده ها بیشتر از روزهای قبل شده اند. این اتفاق فرایندی عادی در بازار است چراکه معمولاً هر زمان بازار معکوس می شود، اکثر دارندگان ارز، فروشنده می شوند.

پیش از این بازاری‌ها و کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که با پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی، قیمت ارز در بازار کاهش یابد چراکه در هفته های اخیر سیل تقاضا برای خرید ارز از سوی صادرکنندگان به منظور ایفای تعهداتشان موجب تشکیل صف خرید ارز در بازار شده بود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  زمینه خروج ارز ارزان برای از مابهتران را فراهم می نمایند. خودشان می دانند ارزش دلار در خارج از کشور چقدر است . این بازی ها فقط برای کسب سود بیشتر خودشان و بدست آوردن ارز ارزان است .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدایا 120 *میلیون* دلار عرضه
  فقط 800 *هزار* معامله.
  پس چرا الان دلار 5 هزار تومان نیست؟؟
  آدم از شنیدن این اراجیف نمیدونه بخنده یا گریه کنه...
  لا اقل اینجور با افتخار نگن.. وقتی تو محدود کردی نمیشه که معامله صورت بگیره .. چه عرضه ای چه معامله ای..
  تو محدودیتو بردار اونوقت معلوم میشه چه خبره.. میلیارد میلیارد تزریق کنی یک روزه همش بلعیده میشه..