رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین:

معامله‌های پنهانی در بازار فلزات رنگین به دلیل فرار از مالیات سنگین/ بازار نیمه تعطیل تا پایان تابستان

رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین گفت: با وضع مالیات‌های سنگین بسیاری از فعالان بازار پنهانی معامله می‌کنند، اما اگر مالیات درست محاسبه شود تمام کسبه تمایل به پرداخت خواهند داشت.

معامله‌های پنهانی در بازار فلزات رنگین به دلیل فرار از مالیات سنگین/ بازار نیمه تعطیل تا پایان تابستان

اقتصاد آنلاین - محمد فیروزی؛ عبداله اقبالی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص وضعیت عرضه فلزات رنگین در سال جدید گفت: امسال در شرایطی آغاز شده است که برگزاری انتخابات انجام شد و بازار در حال انتظار به سر می برد.

وی افزود: علاوه بر برگزاری انتخابات ماه مبارک رمضان هم تا چند روز آینده آغاز می شود و متعاقب آن تعطیلات تابستانی کارخانه ها شروع می شود. مجموع این عوامل باعث می شود کارخانه ها از تمام ظرفیت تولید خود استفاده نکنند و صنف عرضه فلزات رنگین هم که تامین کننده مواد اولیه کارخانه هاست با این شرایط تا پایان سال در شرایط نیمه تعطیل به سر خواهد برد.

رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین تصریح کرد: در بازار عرضه فلزات رنگین، کارخانه های خریدار محصولات به طور عمده با کاهش نقدینگی مواجه هستند و به همین دلیل تمایل دارند جنس را به صورت اعتباری از عرضه کننده بخرند. این وضعیت موجب شده است توان فعالیت عرضه کننده ها نیز به شدت کاهش پیدا کند. چرا که عرضه کننده مجبور است نقش بانک را ایفا کند و برای کمک به کارخانه خریدار، جنس را به صورت اعتباری واگذار کند، که همین موضوع هم باعث کند شدن روند معامله ها در این بازار شده است.

اقبالی تاکید کرد: محاسبه مالیات واحدهای صنفی، بیش از حد توان فعالان بازار زمینه ساز شکل گیری معامله های پنهانی در بازار عرضه فلزات رنگین شده است. چرا که افراد  تمایل ندارند معامله های خود را آشکار کنند و مشمول پرداخت مالیات های سنگین شوند. در این بازار دریافت سود با مقادیر اندک امکان پذیر است در حالی که سازمان امور مالیاتی بر مبنای سود 6 درصد مالیات وضع می کند و این موضوع بر توان فعالیت ها در این بازار تاثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: کسبه در این صنف تمایل دارند مالیات خود را در صورت منطقی بودن پرداخت کنند و تمایل به فرار مالیاتی در میان اعضای صنف کم است. حتی اتحادیه این توانایی را دارد تا اطلاعات شفاف از میزان فعالیت اعضا در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد. البته به طور متقابل انتظار داریم سازمان امور مالیاتی در نحوه محاسبه مالیات ها، از نظر مشورتی اتحادیه هم بهره برداری کند.

رییس اتحادیه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگین اظهار داشت: سال گذشته هم در بازار شرایط مشابهی بر قرار بود و به همین دلیل می توان گفت  از نظر اقتصادی وضعیت رضایت بخشی را شاهد نبودیم و اعضای صنف رضایت کاملی از فعالیت خود نداشتند. اما در بخش تولید توانستیم بر گستردگی فعالیت های خود بیفزاییم و کارخانه های سازنده در این یکسال محصولی مانند لوله استیل را که از ورق تهیه می شود، تولید کردند. در حالی که پیش از این نیازمند واردات این محصول بودیم.

ارسال نظر
ارسال نظر