کد خبر 570509

فرماندهی مرزبانی پلیس با اشاره به کشف حدود ۳۴هزار رأس دام سبک و سنگین از قاچاقچیان گفت: متأسفانه در استان هایی مانند هرمزگان، این دام ها مولد بودند و بعضاً اخباری داشتیم که دام های مولد توسط تروریست های اقتصادی، خریداری و سپس داخل دریا انداخته می‌شدند!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حراست از بیش از هشت‌هزار و 700 کیلومتر از مرزهای خاکی و آبی کشور به‌عهده "مرزبانی نیروی انتظامی" است و همواره شاهد انواع تهدیداتی هستیم که مرزهای کشور ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی نیز یکی از رسته‌های پلیس است که کنترل مرزهای زمینی و دریایی کشور، حفظ و نگهداری میل‌های مرزی و سازماندهی امور مرزنشینان کشور را در اختیار دارد و هم‌اکنون سردار احمدعلی گودرزی؛ فرمانده مرزبانی کل کشور است.

سردار گودرزی در خرداد ماه 99 بنا به پیشنهاد سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و موافقت و تأیید مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی)، به‌عنوان فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی منصوب شد.

اقدامات صورت‌گرفته توسط مرزبانی در نیمه نخست سال جاری، اهمیت انسداد مرزها، هوشمندسازی مرزبانی و لزوم اختصاص اعتبار ویژه به مرزبانی نیروی انتظامی از جمله مباحثی بود که در گفت‌وگوی حاضر مطرح شد.

خبرنگار: مرزبانی نیروی انتظامی در سال جاری چه اقدامات مقابله‌ای برای برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و اشرار انجام داده است؟

از ابتدای سال جاری تاکنون 44 تن مواد مخدر توسط نیروهای مرزبانی کشف شده است و 190 نفر از قاچاقچیان مسلح نیز به هلاکت رسیده‌اند، متأسفانه درگیری‌های ما نیز با قاچاقچیان مواد مخدر افزایش چشمگیری داشته است.

حدود 34 هزار رأس دام سبک و سنگین را که قاچاقچیان قصد قاچاق آنها را به خارج از کشور داشتند، کشف کردیم و کشفیات در این رابطه نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 11 تا 12 برابر شده است، متأسفانه در استانهایی مانند هرمزگان و هورالعظیم، این دامها مولد بودند و بعضاً اخباری داشتیم که دامهای مولد توسط تروریستهای اقتصادی خریداری و سپس داخل دریا انداخته می‌شدند،
به‌طور مثال اگر یک رأس گوسفند در کشور ما سه تا چهار میلیون قیمت داشته باشد، در آن‌سوی مرزها با ارز دلار خریداری‌شده یعنی تا 12 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در سال جاری تاکنون 12میلیون لیتر سوخت، عمدتاً در درگیری با قاچاقچیان کشف شده است همچنین بیش از دومیلیون و 500هزار قلم انواع و اقسام دارو از قاچاقچیان کشف شد و این افراد قصد خروج دارو را به خارج از کشور داشتند.

کشفیات سلاح نیز در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 50 درصد افزایش داشته است و عمده این سلاحها جنگی و شکاری بود البته کشفیات سلاح جنگی در سال جاری بیشتر از سلاح شکاری بود.

کشفیات لوازم آرایشی بی‌کیفیت و قاچاق در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.1 برابر، کشف پودرهای نیروزا 15 درصد، کشف خودروهای سنگین قاچاق مانند لودر، بیل‌مکانیکی و بعضاً خودروهای لوکس 100 درصد افزایش داشته است.

پس از اتفاقات روی‌داده در کشور افغانستان و روی کار آمدن طالبان، از تاریخ 18 خرداد به‌طور میانگین در هر شبانه‌روز دوهزار نفر قصد ورود غیرقانونی به کشور ما داشتند که جلوی ورود آنها را گرفته‌ایم و از این افراد به‌طریق ممکن پذیرایی صورت گرفت همچنین اجازه ندادیم که در این ایام مرزهای زمینی با افغانستان بسته شود و تجار ما در بحث انتقال اقلام مورد نیاز اقدامات خود را انجام دادند.

این نشان می‌دهد اگر سامانه‌ها در برخی از نقاط مرز که تهدید قاچاق در آن وجود دارد، هوشمند شود، بدون شک در بحث اقتصاد شاهد رونق خواهیم بود هرچند قاچاقی که اکنون از مرزهای غیرقانونی عبور می‌کند، بسیار کم است و متأسفانه با عناوینی همچون ته‌لنجی، قاچاق به‌طور سازمان‌یافته و از نقاطی عبور می‌کند که انتظار آن وجود ندارد.

به‌طور مثال ممکن بود چند ملوان پس از سفری 40 تا 50 روزه به کشورهای خلیج فارس، در حد 150 تا 200 هزار تومان برنج یا روغن برای خانواده خود بیاورند اما اکنون مقدار این برنج و روغن به 200 تن رسیده است البته به آن ملوان یا کارگر چیزی نمی‌رسد، قاچاقچیان به اسم آنها، قاچاق سازمان‌یافته انجام می‌دهند که امیدواریم هرچه سریع‌تر در این دولت محترم در این رابطه فکر اساسی شود و بتوانیم مقابل این نوع قاچاق را بگیریم.

ما در سال گذشته در راستای جلوگیری از خروج احشام شهید دادیم، در چند وقت اخیر نیز شهید بزرگوار سپهوند یکی از دلاورمردانی بود که در برخورد با قاچاقچیان مسلح احشام به فیض شهادت نائل آمد.

خبرنگار: با توجه به توضیحات شما، می‌توان این‌طور تفسیر کرد اگر دولت در زمینه انسداد مرزها و هوشمندسازی اعتبار لازم را فراهم کند، این بودجه‌ها نوعی سرمایه‌گذاری برای حفظ نیروی انسانی و ارتقای اقتصاد خواهد بود؟

دقیقاً این‌گونه است؛ ما اکنون برای هر مرزمان برنامه داریم و اولویت‌بندی لازم کرده‌ایم، اخیراً برنامه 10هزار میلیارد تومانی برای سالیان آینده ارائه داده‌ایم زیرا متأسفانه تجهیزات اپتیکی و الکترونیکی قدری قیمتهای بالایی دارد لذا اگر در سال آینده 10هزار میلیارد تومان اعتبار در این رابطه تصویب و محقق شود، حتی می‌تواند نیروی انسانی کمتری در مرزها حضور پیدا کند.

حجم ویدیو: 5.25M | مدت زمان ویدیو: 00:02:23
ارسال نظر

پربازدیدترین ویدیو ها