کد خبر 558284

پرداخت وام؛ دامی که کلاهبرداران پهن می‌کنند

وعده پرداخت وام‌های فوری، کم‌بهره و با مبالغ بالا شگردی است که کلاهبرداران حرفه‌ای به آن متوسل می‌شوند و از این طریق طعمه‌های خود را فریب می‌دهند. این افراد برای جذب قربانیان در فضای مجازی تبلیغات می‌کنند و سپس با صحبت‌های اغواکننده و ادعاهای فریبنده نقش خود را به اجرا می‌گذارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، این در حالی است که پلیس فتا توصیه می‌کند هم‌وطنان به‌هیچ‌عنوان به تبلیغات صورت‌گرفته در شبکه‌های اجتماعی توجه نکرده و در صورت نیاز به سایت‌های رسمی بانک مربوطه مراجعه کنند و بدانند بانک‌ها هرگز در فضای مجازی اقدام به تبلیغ و افتتاح حساب نمی‌‌کنند و شهروندان برای آگاهی از میزان وام و شرایط دریافت و بازپرداخت باید به‌صورت حضوری به شعب بروند یا وارد سایت‌های معتبر مرتبط به بانک‌ها شوند.

یکی از این پرونده‌های کلاهبرداری در پلیس فتای استان کرمان تشکیل شد. با مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا و شکایت مبنی بر کلاهبرداری از طریق آگهی جعلی اعطای وام کم‌بهره، پرونده به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

شاکیان در تحقیقات اولیه درخصوص نحوه کلاهبرداری صورت‌گرفته بیان کردند فردی با درج آگهی در سایت دیوار تحت عنوان واگذاری وام کم‌بهره اقدام به دریافت وجه نقد به منظور حق‌الزحمه، خرید سفته، بیعانه، استعلامات بانکی و تکمیل‌کردن فرم‌های مربوطه کرده اما پس از دریافت مبلغ دیگر پاسخ‌گو نبود و تلفن همراهش را خاموش کرد.

کارشناسان پلیس فتا پس از انجام یک‌سری اقدامات فنی و تخصصی و اخذ دستور قضائی توانستند فرد کلاهبردار را که مخفیگاهش در استان بوشهر بود، شناسایی و دستگیر کنند.

در پرونده‌ای دیگر فردی که در یکی از سایت‌های تبلیغاتی به بهانه اعطای وام فوری با بهره دو درصد از شاکی ۱۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، دستگیر شد.

مردی میانسال به پلیس فتای استان فارس مراجعه و بیان کرد با مشاهده آگهی با عنوان اعطای وام فوری با سود کم در یکی از سایت‌ها مورد کلاهبرداری قرار گرفته است. شاکی در اظهارات خود بیان کرد در یکی از سایت‌ها با یک آگهی تحت عنوان وام ۱۲۰ میلیارد ریالی با سود دو درصد برخورد کرده و ضمن برقراری تماس با فرد تبلیغ‌کننده، وی مبلغ ۱۰ میلیارد ریال وجه به بهانه‌های مختلف در چندین مرحله از او اخذ کرد و پس از آن دیگر جوابگوی تماس نبود.

کارشناسان با اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند متهم را در تهران شناسایی و در مخفیگاهش دستگیر کنند. متهم در تحقیقات اولیه به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری ۱۰ میلیارد ریالی از شاکی به بهانه اعطای وام ۱۲۰میلیاردی اقرار کرد و به مرجع قضائی معرفی شد. در پرونده‌ای دیگر زن و شوهری که از طریق درج آگهی و هدایت شهروندان به صفحات فیشینگ اقدام به برداشت‌های غیرمجاز می‌کردند، بازداشت شدند.

با مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتای شیراز و اعلام شکایت مبنی بر اینکه در سایت دیوار آگهی تحت عنوان اخذ وام یا دریافت وام بدون ضامن مشاهده کرده و مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، رسیدگی به این موضوع در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.

کارشناسان پلیس فتا در بررسی‌های اولیه مطلع شدند متهمان پس از درج آگهی در سایت دیوار و به بهانه بررسی مدارک اولیه و ثبت در سامانه بانکی، قربانیان را به درگاه جعلی بانک (فیشینگ) هدایت و سپس اقدام به برداشت‌های غیرمجاز از حساب شکات می‌‌کردند.

در اقدامات بعدی مشخص شد متهمان علاوه بر هدایت قربانیان خود به درگاه‌های فیشینگ، به بهانه‌های مختلف نیز اقدام به دریافت وجه از شکات می‌‌کردند.

متهمان در استان‌های دیگر نیز اقدامات مجرمانه انجام داده بودند. در نهایت آنها که زن و شوهر بودند، در شیراز مورد شناسایی قرار گرفتند و با هماهنگی مقام قضائی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شدند.

این زوج در بازجویی‌های اولیه به برداشت از حساب صد نفر به مبلغ ۲۵ میلیارد ریال اعتراف کردند و با تکمیل پرونده روانه زندان شدند.

در یکی دیگر از پرونده‌های مشابه فردی که با وعده اعطای وام کم‌‌بهره کلاهبرداری ۶۰۰ میلیون ریالی کرده بود، توسط پلیس فتای استان کردستان دستگیر شد. با شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فردی با عنوان اعطای وام فوری بدون ضامن از وی کلاهبرداری کرده است، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

شاکی در شبکه‌های اجتماعی فریب تبلیغات اغواکننده ارائه تسهیلات بانکی به‌صورت آسان را خورده و با یکی از این افراد در شبکه اجتماعی واتس‌اپ ارتباط برقرار کرده بود. او سپس اقدام به تکمیل فرم‌های مربوطه و ارسال مدارک خود و واریز مبلغ 600 میلیون ریال به حساب متهم کرد. با انجام تحقیقات تخصصی کارشناسان پلیس، در کمترین زمان ممکن متهم شناسایی، دستگیر و تحویل مرجع قضائی شد.

ارسال نظر