اعتراف مقام آمریکایی به شکست آزمایش موشک مافوق صوت

یک مقام ارشد نظامی آمریکا اعلام کرد که آخرین آزمایش موشک مافوق صورت این کشور موفقیت آمیز نبوده است.

اعتراف مقام آمریکایی به شکست آزمایش موشک مافوق صوت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فرانک کندال، وزیر نیروی هوایی آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد که آخرین آزمایش موشک مافوق صوت این کشور "موفقیت آمیز نبود"، اگرچه برخی از اهداف را برآورده کرد.

کندال در پاسخ به سوالی درباره آخرین آزمایش موشک مافوق صوت گفت: آزمایش ما موفقیت آمیز نبود. ما نتیجه های مورد نیاز خود را از آن آزمایش به دست نیاوردیم.

آمریکا پیشتر در ماه ژانویه آزمایش نهایی موشک مافوق صوت ساخت شرکت لاکهید مارتین را انجام داده بود که سرعت آن از پنج ماخ بیشتر شده بود.

تاکنون آزمایش موشک مافوق صوت آمریکا که توسط غول تسلیحاتی این کشور یعنی لاکهید مارتین توسعه یافته است، سه بار شکست متوالی داشته که این امر منجر به تاخیر در تولید نوع عملیاتی این نوع موشک در ماه سپتامبر شد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که در زمینه فناوری موشک های مافوق صوت ناتوان مانده و بارها در انجام آزمایش چنین موشک هایی شکست خورده، همچنان در تقلا برای رفع این عقب‌ماندگی نظامی در مقابل روسیه و چین است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: دریاسالار «جانی ولفی» (Johnny Wolfe) مدیر «برنامه سامانه های راهبردی» نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که توانایی نظامی چین و روسیه موجب شده تا آمریکا توسعه سلاح های مافوق صوت خود را سرعت بخشد و پنتاگون به دنبال تسریع انجام تحقیقات و افزودن بر آزمایش‌ها برای جبران این ناکامی و عقب ماندگی نظامی است.

مدیر برنامه سامانه های راهبردی نیروی دریایی آمریکا با اذعان به این ناتوانی نظامی، گفت: تا همین اواخر، قصد چندانی برای دست یافتن به این فن آوری و قرار دادن آن در یک سیستم تسلیحاتی وجود نداشت، اما اکنون این نیاز وجود دارد و به همین خاطر است که فوریت دست یافتن به آن احساس می شود.

براساس این گزارش، پنتاگون برای انجام تحقیقات در زمینه سلاح های مافوق صوت مبلغ ۴.۷ میلیارد دلار برای سال آینده درخواست کرده است، این مبلغ بیش از ۳.۸ میلیارد دلار بودجه در نظر گفته شده از سوی کمیته تحقیقات کنگره است.

وزارت دفاع آمریکا قصد دارد تا سلاح مافوق صوت دور برد را تا سال آینده میلادی از حالت آزمایشی خارج و عملیاتی کند؛ نیروی دریایی آمریکا نیز قصد دارد در سال ۲۰۲۵ نسخه ای از این سلاح را بر روی ناوشکن موشک‌های هدایت شونده کلاس زوموالت (Zumwalt-class destroyer) به کار گیرد و نسخه‌ دیگری نیز برای زیردریایی تا اواخر این دهه در نظر گرفته است.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
ارسال نظر