کد خبر 574784

شوکت میرضیایف در انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان پیروز شد

کمیته انتخابات ازبکستان روز دوشنبه اعلام کرد شوکت میرضیایف با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری ازبکستان انتخاب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، زین‌الدین نظام‌خواجه‌یف، رییس کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که میرضیایف، نامزد حزب لیبرال دموکرات، ۸۰.۱ درصد آرا را کسب کرده است.  
نظام‌خواجه‌یف افزود: بر اساس قانون انتخابات در ازبکستان، نامزدی که بیش از نیمی از آرای ماخوذه را کسب کند، برنده محسوب می‌شود.  
میزان مشارکت مردم ازبکستان در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه بیش از ۸۰ درصد اعلام شده است. کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرد که حدود ۱۶ میلیون و ۳۷ هزار نفر رای داده‌اند. حوزه‌های رای گیری ساعت ۸ شب یکشنبه بسته شد و رای گیری به پایان رسید.  
بیش از ۶۴ هزار ناظر داخلی و ۹۷۰ ناظر بین المللی از حدود ۵۰ کشور از سازمان‌های مختلف از جمله کشورهای مشترک المنافع، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اسلامی و سازمان جهانی نهادهای انتخاباتی،  بر این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان نظارت کرده‌اند.  
در ماه سپتامبر ۲۰۱۶، زمانی که اسلام کریم اف، اولین رییس جمهور ازبکستان پس از ۲۷ سال حکومت درگذشت، میرضیایف در انتخابات زودهنگام که در دسامبر همان سال پس از کسب ۸۸.۶۱ درصد از آرای مردم در برابر سه رقیب خود پیروز شد.

ارسال نظر