کد خبر 558472

طالبان: تشکیل دولت فراگیر در افغانستان در مراحل پایانی قرار دارد

یک رهبر ارشد طالبان گفت که این گروه به دنبال تشکیل دولت فراگیر بوده و به همین دلیل با برخی از مسئولان سابق در حال رایزنی است و در چند روز آینده این دولت اعلام خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «انس حقانی» از رهبران ارشد طالبان در گفت‌وگو با الجزیره با بیان اینکه طی روزهای آینده دولت جدید افغانستان تشکیل خواهد شد، گفت: در حال رایزنی برای تشکیل دولت فراگیر هستیم.

حقانی افزود: تشکیل دولت جدید در افغانستان در مراحل پایانی قرار دارد و طی چند روز آینده ترکیب این دولت اعلام خواهد شد. 

وی با بیان اینکه هنوز زود است درباره افراد حاضر دولت اظهارنظر نشود، گفت: ۹۰ تا ۹۵ درصد دولت مشخص شده و به زودی اعلام خواهد شد. 

این مقام ارشد طالبان هدف دولت جدید را خدمت به مردم و اسلام دانست و گفت: طالبان به دنبال دولت فراگیر بوده و به همین دلیل با برخی از مسئولان سابق در حال رایزنی است که عضو این دولت شوند و دولت آینده در چهارچوب شرع و اسلام به حقوق بشر و زنان احترام خواهد گذاشت. 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما بصورت مسالمت آمیز خیلی از ولایات را تصرف کردیم و این نشان از اتحاد میان ماست و مردم افغان نباید ترسی از طالبان داشته باشند. 

حقانی به داعش اشاره کرد و گفت: ما با دستان خالی تا اینجا پیشرفت کردیم و قطعا داعش را نیز شکست خواهیم داد. 

این در حالی است که الجزیره به نقل از یک منبع دیگر خبر داده بود که دولت جدید ظرف چند روز اعلام می‌شود و شامل مقامات دولت قبلی نمی‌شود.

حقانی همچنین گفت که طالبان به دنبال تشکیل دولتی است که مورد قبول افغان‌ها در داخل و همچنین جامعه بین‌الملل باشد.

انس حقانی پیش از این ۵ سال در زندان آمریکا بود و در حالی که حکم اعدام وی صادر شده بود، ۲ سال پیش از سوی آمریکا آزاد و برای پیشبرد مذاکرات صلح راهی دوحه شد

ارسال نظر