کد خبر 556636

تور آسیایی کامالا هریس

کامالا هریس، معاون جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات‌متحده در سخنرانی روز سه‌شنبه در جنوب شرق آسیا سعی کرد تا تصویری از آمریکا به‌عنوان یک متحد قابل اتکا ارائه دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ تلاش وی در حالی صورت می‌گیرد که کاخ سفید با پرسش‌های فزاینده‌ای درباره قابلیت اطمینان خود به‌عنوان شریک بین‌المللی در میان خشونت‌های مداوم در افغانستان تحت کنترل طالبان روبه‌رو است.

هریس در سنگاپور گفت: «در دریای چین جنوبی، ما می‌دانیم که پکن همچنان به زورگیری، ارعاب و ادعای خود نسبت به مالکیت اکثریت قریب به اتفاق دریای چین جنوبی ادامه می‌دهد.» وی افزود: «ادعاهای غیرقانونی چین، به تضعیف نظم مبتنی بر قوانین و تهدید حاکمیت کشورها منجر می‌شود.» گفته می‌شود هدف کاخ سفید تمرکز مجدد روی راهبردهایی از سیاست خارجی است که هدفش مبارزه با افزایش نفوذ اقتصادی چین و دوری از جنگ‌هایی به اصطلاح بی‌پایان مانند جنگ دو د‌هه‌ای در افغانستان است.

با این حال تلاش آشفته برای تخلیه آمریکایی‌ها و متحدان افغان از کابل، سفر معاون رییس‌جمهور را تحت الشعاع قرار داد که از روز یکشنبه در سنگاپور آغاز شد و روز سه‌شنبه هم به ویتنام رسید. این سفر به‌عنوان فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی و امنیتی با شرکای کلیدی همچون سنگاپور و ویتنام تلقی می‌شود و این دو کشور بخش مهمی از استراتژی بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در دریای چین جنوبی به‌حساب می‌آیند. اما با خرج سوال‌برانگیز آمریکا از افغانستان، این کشور سعی دارد به جهان اطمینان دهد، هنوز یک شریک قابل اتکا است.

ارسال نظر