کد خبر 555770

رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در خلیج فارس

سفیر روسیه در تهران از برگزاری یک رزمایش نظامی مشترک میان ایران، چین و روسیه در خلیج فارس خبر داد.

اسپوتنیک به نقل از سفیر روسیه در تهران امروز (دوشنبه) اعلام کرد که سه کشور ایران، روسیه و چین در اواخر سال جاری میلادی و یا اوایل 2022 یک رزمایش مشترک نظامی در خلیج فارس برگزار خواهند کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سفیر روسیه اعلام کرده که در این رزمایش کشتی های سه کشور مذکور بر روی امنیت دریایی و مبارزه با دزدی دریایی متمرکز خواهند بود.

وی افزود: در کنار روسیه، ایران و چین، کشورهایی همچون هند، سوریه و ونزوئلا نیز در این رزمایش مشارکت خواهند داشت.

خبرگزاری اسپوتنیک همچنین به نقل از سفیر روسیه در تهران گزارش داد که روسیه از درخواست ایران برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند.

لوان جاگاریان گفت: مسکو از درخواست تهران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند.

وی افزود: مسکو و تهران مواضع نزدیک و مشابهی در برخی مسائل بین المللی و منطقه ای دارند. با توجه به اجلاس سازمان همکاری شانگهای که قرار است در ماه سپتامبر سال جاری در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شود، می خواهم تاکید کنم که روسیه از درخواست ایران برای عضویت کامل در این سازمان حمایت می کند.

سفیر روسیه در تهران همچنین خاطر نشان کرد که روسیه و ایران در خصوص تسلیحات مذاکره می کنند

وی گفت: پس از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، تهران و مسکو مذاکراتی را در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات انجام می دهند.

سفیر روسیه در ایران افزود: همکاری های نظامی-فنی با ایران داری سابقه طولانی است و بیش از 50 سال است. این همکاری با رعایت دقیق تعهدات بین المللی روسیه در زمینه تجارت سلاح به طور متقابل سودمند در حال افزایش است.

وی گفت: با لغو محدودیت تحریمی، طرف روسی در حال مذاکره سازنده با شرکای ایرانی در خصوص طیف وسیعی از تسلیحات است.

ارسال نظر