نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس‌کالا

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح فولاد کمیسیون صنایع و معادن در حال نهایی شدن است که براساس آن الزام می‌شود کل محصولات زنجیره‌ فولاد در بورس کالا عرضه و روی صادرات مازاد بر بورس کار شود. بخشی از آنچه به دنبال آن هستیم و نظر وزیر هم در مورد آن مثبت است، عرضه کامل زنجیره فولاد در بورس است؛ این در حالی است که قبلا درصد جزیی از این تولیدات در بورس عرضه می‌شد که باعث اشکال بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی اظهار داشت: بخشی از آنچه به دنبال آن هستیم و نظر وزیر هم در مورد آن مثبت است، عرضه کامل زنجیره فولاد در بورس است. بخش دیگر هم سامانه جامع تجارت است که مربوط به کنترل انبارهای تولیدکننده‌هایی که از این زنجیره خریداری می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعا عرضه کل زنجیره فولاد در بورس تاثیر مثبت خواهد داشت، چراکه عرضه‌ مازاد بر مصرف داریم. اگر مصرف سالانه فولاد زیر ۲۰ میلیون تن باشد، تولید کشور بالای ۳۰ میلیون تن است. یعنی نزدیک دو برابر مصرف، تولید داریم.

جدی بیان کرد: درصد اندکی از فولاد تولیدی در بورس عرضه می‌شد که عملا کفاف نیاز خریداران یا تولیدکنندگان زنجیره را در بازار نمی‌داد و کمتر از ۴۰ درصد مصرف داخل بود، بنابراین عملا در بازار عطش ایجاد می‌شد.

وی ادامه داد: فولاد خارج از بورس به دلالان داده می‌شد، آن‌ها هم از این عطش استفاده می‌کردند و قیمت فولاد را افزایش می‌دادند که به تبع آن قیمت بورس نیز افزایش پیدا می‌کرد.  

 نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: به همین علت این طرح ارائه شد تا مانع رانت دلالان شود؛ در برخی مواقع فولاد ۲۰ درصد بالاتر از قیمت جهانی در بورس فروخته و باعث گرانی خودرو، لوازم خانگی و مشکل پیدا کردن صنایع ساختمانی شد.

جدی عنوان کرد: برای قیمت پایه فولاد نیز در بورس سقف تعیین کردیم و نهایتا می‌تواند ۹۵ درصد فوب جهانی عرضه شود.

وی در پایان اضافه کرد: برای اینکه فولاد احتکار نشود، تنها تولیدکننده زنجیره یا مصرف‌کننده نهایی، خریدار خواهند بود لذا انبار این افراد باید تحت کنترل یک سامانه تجارت قرار بگیرد تا احتکار نکنند؛ یعنی اگر در بورس عرضه‌ای می‌شود تنها برای تولید باشد، به همین علت سامانه تجارت ملزم به کنترل انبار این افراد است.

ارسال نظر