کد خبر 220362

قیمت "علم‌های عزاداری" توافقی است

رئیس اتحادیه آهنسازان گفت: برای علم ها قیمت مشخصی وجود ندارد، به همین خاطر توافقی و با توجه به قلمکاری شدن تیغه ها و یا پرس بودن آن قیمت مشخص می شود.

حبیب الله بشارتی، در خصوص تولید علم گفت: این بازار در روزهای پیش از ماه محرم داغ می شود،علم های ساخته شده و مورد استفاده در هیات ها و مراسم عزاداری توسط 8 تولید کننده در شهر تهران و برخی از تولید کنندگان در شهرهایی مانند اصفهان، مشهد و شیراز ساخته می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، وی افزود: در حال حاضر علم های بکار رفته در هیات ها و مراسم عزاداری عمدتاً در چهار راه مولوی و کوچه های منتهی به محله عودلاجان و یک یا دو کارگاه نیز در محله خیابان تهران نو از ورقه فولاد با تزئینات قلمکاری تولید می شود.

بشارتی در خصوص قیمت علم های ساخته شده در کشور گفت: قیمت های خرید و فروش کاملا توافقی بوده و قیمت ثابتی برای آن وجود ندارد به همین خاطر آمار دقیقی از گردش مالی این حوزه وجود ندارد، ولی به صورت کلی سفارش تولید یک علم 21 تیغه در حدود 15 میلیون تومان به اتمام می رسد.

رئیس اتحادیه آهنسازان تصریح کرد: رایج ترین علم ها موجود در سطح بازار بین پنج تا هفت تیغه بودند که بیشتر با این تعداد تیغه سفارش داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی از تیغه های مورد استفاده در علم ها قلمکاری شده هستند و برخی دیگر با استفاده از قالب به صورت پرسی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس اتحادیه آهن سازان تهران اشاره کرد: تولیدکنندگان علم بسته به ظرفیت تولید و امکاناتی که دارند سالانه به طور متوسط بین سه تا پنج علم تولید و به فروش می رساند.

همچنین در کارگاه های تولیدی معمولاً اجزای علم مثل تیغه ها، پرنده ها و سایر قطعات آماده وجود دارد و مشتریان که غالباً هیات ها هستند برحسب تعداد تیغه ها سفارش می دهند.

ارسال نظر

  • نیما
    ۰ ۰

    یک علم میخوام