کد خبر 216400

قیمت مرغ کاهش می‌یابد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: گرانی قیمت مرغ بخاطر افزایش قیمت جوجه یک روزه بود که حدود نه ماه پیش اعلام شده، اخیرا تصمیم گرفته شده که قیمت هر قطعه ۱۹۰۰شود، در این صورت قیمت مرغ کاهش خواهد یافت.

محمدعلی کمالی مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران، در خصوص افزایش قیمت مرغ گفت: قیمت مرغ در یک ماهه گذشته ثبات داشته است. قیمت امروز مرغ از نظر ما مرغداران و تولیدکنندگان در حد تعادل خودش است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: روز گذشته مرغ زنده را با قیمت 5450 تومان به طور میانگین از مرغداران خریداری کردند، طبیعتا این مرغ از مراحل حمل، کشتار و افت کشتار و نهایتا کسانی که مرغ ها را به میادین عمده فروشی می آورند و از میادین عمده فروشی به مغازه ها برای توزیع می برند، مسیری را طی می کند که هزینه هایی را شامل می شود و با احتساب سودهایی که این وسط برده می شود امروز قیمت مرغ را بین هشت هزار و 300 تومان تا هشت هزار و 700 تومان برآورد می کنیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران عنوان داشت: هزینه تمام شده یک کیلوگرم مرغ با قیمتی که جوجه و دانه و سایر هزینه ها دارد 5496 تومان است.

وی متذکر شد: البته باید بگوییم که قیمت جوجه در چند ماه گذشته به صورت حبابی بالا رفته است.

در ادامه سید رضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه موارد مختلفی می تواند در قیمت اصلی بازار تاثیر گذار باشند، عنوان کرد: میزان عرضه و تقاضا، صادرات و واردات، مصرف داخلی و نهاده های اولیه در قیمت اصلی بازار تاثیرگذار هستند.

وی یادآور شد: در چندین ماه گذشته با مرغداران دو جلسه را گذاشته ایم و مشکلات تولید داخلی مطرح شد. مسئله ای که الان باعث گرانی مرغ شده بخاطر حذف حدود 20 میلیون قطعه جوجه از تولید بوده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس قیمت جوجه یک روزه را باعث افزایش قیمت مرغ دانست و تصریح کرد: مسئله ای که باعث گرانی قیمت مرغ شده است، بخاطر تصمیمی است که حدود نه ماه پیش گرفته شده که در خصوص جوجه یک روزه بوده است و قیمت هر جوجه بین 2400 تا 2900 تومان شده است. اخیرا تصمیم گرفته شده که قیمت هر قطعه 1900 شود در این صورت قیمت مرغ کاهش خواهد یافت.

وی متذکر شد: امروز کسی که قیمت بازار را تنظیم می کند، واسطه ها و دلال ها هستند که متاسفانه غیر شفاف است. اگر شفافیت وجود داشت مشکلی وجود ندارد ولی عدم شفافیت باعث مشکلاتی همچون گرانی می شود.

سید رضی نوری در خصوص ثبات در قیمت مرغ گفت: علاوه بر اینکه قیمت مرغ را اتحادیه تعیین می کند وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تعیین کننده است و اگر تعیین کنندگی قیمت در یک جای ثابتی باشد و قیمت بازار را کنترل کند و با مجموعه های متخلف، برخورد شود این مسایل پیش نمی آید.

ارسال نظر