کد خبر 209808

ادامه افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در روز پنج شنبه اعلام کرده است که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه جولای، نسبت به ماه گذشته ۲.۳ درصد افزایش یافته است. این سومین افزایش ماهانه است و می توان گفت که علت اصلی آن فزایش اکثر غلات، شکر و لبنیات است.

به گزارش رویترز، شاخص قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) که تغییرات ماهانه سبد کالاهای غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را محاسبه می کند، در ماه جولای به طور میاگین روی ۱۷۹.۱ بوده است که بالاترین میزان از ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تابناک، در مقایسه با ماه جولای سال گذشته، غذا در بازارهای بین المللی ۱۰.۲ درصد گران تر شده است، و مهم آنکه این افزایش قیمت  به وسیله محدودیت های عرضه و فراز و فرود های ارزی تشدید می شود.

در این میان قیمت روغن گیاهی ۱.۱ درصد کاهش یافته است و به کمترین نرخ خود از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ رسیده است. عمده این کاهش قیمت به خاطر کاهش قیمت روغن پالم بوده است. روغن پالم به دلیل تولید بالایش و همچنین کاهش تقاضا برای آن، با کاهش قیمت مواجه شده است.

آن طور که در ویکی‌پدیا آمده است، فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد. سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. این سازمان از مرکز فائو و از طریق شبکه جهانی بالغ بر حدود نود اداره برای گسترش و مدرنیزه کردن کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تأمین غذای مناسب برای همگان، به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

 هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است. مبارزه با سوءتغذیه با ارائه اطلاعات لازم به کشورهای مختلف؛ از دیگر اهداف فائو است که بازدهی کشاورزی و سطح تغذیه در جهان را افزایش داده است. مقر این سازمان واقع در شهر رم در کشور ایتالیا است.

ارسال نظر