کد خبر 208773

نگاه WTO به وضعیت تجارت ایران

روز شنبه دو نهاد معتبر بین‌المللی گزارش جدیدی از وضعیت تجارت جهانی منتشر کردند. بر این اساس «صندوق بین‌المللی پول(IMF)» در گزارشی با عنوان «گزارش بخش خارجی ۲۰۱۷» شاخص‌های مهم خارجی نظیر وضعیت حساب جاری کشورها را مورد ارزیابی قرار داد.

 این نهاد در گزارش خود ضمن معرفی کشورهایی که بیشترین مازاد و کسری تجاری را دارند، درخصوص خطراتی که سیاست‌های حمایت‌گرایانه تجاری و برهم خوردن توازن تجاری برای اقتصاد جهانی به همراه دارد هشدار داد. از طرفی «سازمان تجارت جهانی (WTO)» در جدیدترین گزارش خود گزارشی آماری از وضعیت تجارت جهانی منتشر کرد. این گزارش که «مروری آماری بر تجارت جهانی 2017» نام دارد، دومین نسخه از گزارش‌های مروری «سازمان تجارت جهانی» است، گزارشی که با نگاه به داده‌های 10 سال گذشته کشورها سعی دارد تا چرایی و چگونگی تغییرات تجارت جهانی را تحلیل کند. به گزارش دنیای اقتصاد، دبراساس آمارهای این گزارش، ایران توانست با رسیدن به حجم صادرات 66 میلیارد دلار در سال 2016، رده سی‌ونهم برترین صادرکنندگان جهان را به خود اختصاص دهد. در فهرست برترین صادرکنندگان سال 2016، کشورهای چین، آمریکا و آلمان به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. در این رابطه‌ با استناد به گزارش‌های «صندوق بین‌المللی پول» و «سازمان تجارت جهانی» نگاهی به وضعیت تجارت جهانی می‌اندازیم.

هشدار IMF درخصوص وضعیت تجارت

«صندوق بین‌المللی پول» در جدیدترین گزارشی که با عنوان «گزارش بخش خارجی 2017» منتشر کرده درخصوص سیاست‌های حمایت‌گرایانه تجاری و برهم خوردن توازن تجارت جهانی هشدار داده است. به گزارش این نهاد، مسوول اصلی برهم خوردن توازن در اقتصاد جهانی، اقتصادهای پیشرفته هستند. از آنجا که وضعیت کسری تجاری آمریکا، یکی از نگرانی‌های اصلی ترامپ است، برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که هشدار «صندوق بین‌المللی پول» درخصوص برهم خوردن‌توازن تجارت جهان تحت تأثیر فشارهای دولت آمریکا بوده است. اما این صندوق درخصوص سیاست‌های حمایت‌گرایانه دولت ترامپ نیز هشدار داده است و مدعی شده که وضع یا افزایش تعرفه‌های تجاری نه تنها به بهبود تراز تجاری آمریکا کمک نمی‌کند بلکه اثرات ناگواری بر اقتصاد آمریکا و جهان خواهد گذاشت. براساس گزارش «صندوق بین‌المللی پول»، آلمانی‌ها توانستند با پشت سرگذاشتن چین، در صدر اقتصادهایی که بالاترین مازاد تجاری را دارا هستند قرار گیرند.

آمریکایی‌ها نیز با حفظ جایگاه سال‌های قبل خود، بزرگ‌ترین کسری حساب جاری را در جهان دارند. همچنین ایران با داشتن 9/ 10 میلیارد دلار مازاد حساب جاری در سال 2016، در رده چهاردهم رتبه‌بندی اقتصادهایی که بالاترین مازاد تجاری جهان را دارند، قرار گرفت.

وضعیت تجارت ایران از نگاه WTO

روز شنبه «سازمان تجارت جهانی» دومین نسخه از گزارش «مرور تجارت جهانی 2017» خود را منتشر کرد. در این گزارش که آمارهای تجاری 10 سال اخیر کشورها آورده شده، سعی شده است تا دلیل تغییرات تجارت جهانی شناسایی شود. به گزارش این نهاد، تجارت همچنان یکی از اصلی‌ترین محرکه‌های رشد و توسعه اقتصادی و کاهش فقر جهانی است. در این رابطه صادرات کالا در جهان از سال 2006، با رشدی 32 درصدی به 16 هزار میلیارد دلار در سال 2016 رسید. از طرفی صادرات خدمات نیز در این بازه توانست افزایشی 64درصدی را تجربه کند. در این گزارش همچنین روند 10 ساله تجارت کشورها مورد بررسی قرار گرفته و آمارها به تفکیک کشورها ارائه شده است. در این‌باره چین، آمریکا و آلمان به ترتیب به‌عنوان برترین صادرکنندگان جهان در سال 2016 و آمریکا، چین و آلمان به ترتیب به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکنندگان جهان در سال 2016 لقب گرفتند. در این میان ایران با حجم صادرات 66 میلیارد دلار در سال 2016 توانست در جایگاه سی‌و‌نهم برترین صادرکنندگان قرار گیرد.

13

ارسال نظر