کد خبر 204708

کشف هزار کارتن مواد محترقه در گمرک بوشهر

طی روزهای اخیر حدود هزار کارتن مواد محترقه قاچاق در گمرک بوشهر کشف شد. مواد محترقه قاچاق توسط شرکت (ش.ت.ز.ر) قصد ورود به کشور را داشته که در جوف (داخل) کالاهای اظهاری بوده است.

بر اساس اطلاعات کسب‌شده، این شرکت پیشتر در اردیبهشت امسال به دلیل احراز استفاده از کارت‌های موسوم به اجاره‌ای تحت‌نظر گمرک بوده، بنابراین با بازرسی و کنترل‌های انجام‌شده مشخص شد که در جوف واردات کمپرسورهای هوا، این میزان مواد محترقه قاچاق جاسازی شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، این شرکت به نام یک خانم (ع.ج) متولد الیگودرز بوده که در یک سال 503 فقره اظهارنامه به ارزش 20 میلیون دلار کالا وارد کشور کرده است.

این قاچاق علی‌رغم کنترل‌های گمرک و دریافت مالیات 4 درصد علی‌الحساب قصد ورود به کشور را داشته و نشان می‌دهد، همچنان جرائم همچنان در کنار این دو موضوع، بازدارنده نبوده و قاچاق کالا از مبادی رسمی متصور است.

بر اساس این گزارش در بررسی‌های اولیه از سوی صاحب کالا کمپرسور هوا اظهارشده که کالا توسط ارزیاب گمرک در محل، بررسی و تطبیق کالا صورت گرفته و تایید شده است، زیرا امکان شناسایی و کنترل تمامی کالا با توجه به ماهیت آن، وجود نداشته است، اما با اشراف اطلاعاتی و سابقه شرکت مذکور تمامی کالا اظهاری از کانتینر برای کنترل بیشتر تخلیه شده است که مشخص شد، در جوف آن هزار کارتن مواد محترقه که می‌تواند تبعات و تهدیدات امنیتی نیز داشته باشد، قصد ورود به کشور را داشته است.

در حال حاضر پس از موضوع کارت‌ بازرگانی اجاره‌ای که همچنان به عنوان یک معضل در تجارت خارجی پابرجا بوده، سودجویان و قاچاقچیان از شیوه جدیدی استفاده کرده و با ثبت شرکت‌های به‌ اصطلاح یکبار مصرف، اقدام به واردات کالا از مبادی رسمی می‌کنند.

در این شیوه، فرد با صدهزار تومان شرکت ثبت کرده و بدون نیاز به کارگزار گمرکی، امور واردات را در گمرک انجام می‌دهد و عملا یک شیوه کنترلی حذف می‌شود.

این شرکت‌های حقوقی با توجه به آنکه بدون هیچ مشکل، نظارت و کنترل دقیقی کارت بازرگانی از سوی مراجع ذی ربط یعنی اتاق‌های بازرگانی و ادارات صنعت و معدن تجارت به نام مدیرعامل شرکت صوری و یکبار مصرف اقدام به تهیه کارت بازرگانی کرده و به راحتی اعمال خلاف قانون در امر تجارت انجام می‌دهد.

ارسال نظر