کد خبر 199746

۹۰۰تن پیله‌تر ابریشم تولید می‌شود

رییس مرکز نوغانداری کشور پیش بینی کرد امسال نیز ۹۰۰ تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شود.

‌به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، علی اصغر داداش پور درباره تخم نوغان هیبرید گفت: در سال جاری نزدیک به ۲۸ هزار جعبه تخم نوغان در استان های کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد:امسال توزیع تخم نوغان در قالب ۱۰ واریته کرم ابریشم صورت گرفته که هشت واریته آن داخلی و دو واریته وارداتی است.

داداش پور به پرورش ۱۱۰ واریته کرم ابریشم در قالب بانک ژن ابریشم در سال جاری اشاره و تصریح کرد: این اقدام هر سال برای حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم انجام می شود.

وی درباره توسعه توتستان های کشور ادامه داد: سال گذشته در راستای احیای توتستان های بومی و ایجاد توتستان های جدید ۲۰۰ هزار اصله نهال توت به طور رایگان در ۱۸ استان توزیع شد.

داداش پور افزود:کاشت این نهال ها به صورت نواری و در حاشیه مزارع، شهر ها، جوار خانه ها و سایر مکان های عمومی انجام شده است

وی نوغانداری را فعالیتی مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت:نوغانداری در کنار سایر فعالیت های کشاورزی باید انجام گیرد.

رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال بر ایجاد زنجیره در زمینه تولید ابریشم تاکید کرد و گفت:به منظور توسعه و افزایش تولید نخ ابریشم در کشور، زنجیره تولید از نوغانداری تا محصول نهایی مانند پوشاک، فرش، صنایع دستی و محصولات نوین دارویی و بهداشتی باید تشکیل شود.

وی افزود:به منظور ایجاد این زنجیره با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، تاسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری را برنامه ریزی کرده ایم.

داداش پور افزود:طرح تاسیس این صندوق از طریق معاونت امور دام به صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ارائه شده است.

وی گفت:این صندوق با مشارکت نوغانداری، صنایع ابریشم، بافندگان، تولید کنندگان محصولات ابریشمی و تجار و بازرگانان ابریشم تشکیل خواهد شد.

داداش پور اعلام کرد: صندوق حمایت از توسعه نوغانداری با رویکرد ایجاد منافع مشترک و افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می‌شود.

ارسال نظر