کد خبر 225575

ارزش قاچاق گوشی سال گذشته ۳۰هزار میلیارد ریال بود

مدیرکل فناوری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس برآورد اداره کل آمار و اطلاعات این ستاد، پارسال ۶۲۵ میلیون دلار قاچاق تلفن همراه داشتیم که با احتساب قیمت ۳۹ هزار و ۵۰۰ ریال هر دلار آمریکا، نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد ریال می شود.

«حمیدرضا دهقانی نیا» امروز (دوشنبه) در نشست کارگروه فرهنگی و اجتماعی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در این ستاد برگزار شد، افزود: اگر این مبلغ را به ارزش قاچاق تبلت ها، مودم ها و رایانه های لوحی اضافه کنیم حجم وسیعی از گردش مالی را شاهد می شویم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، دهقانی نیا گفت: در طرح ثبت و رهگیری موبایل و تبلت (طرح رجیستری) صرفه اقتصادی را از خرید و فروش قاچاق تلفن همراه می گیریم.

«نمی توان جلو قاچاق گوشی های تلفن همراه را گرفت اما با اجرای این طرح می توانیم آن کالاها را بی ارزش کنیم».

به گفته وی، اگر قاچاقچی خود را با طرح مطابقت داد، بهره کافی را می برد، در غیر این صورت نمی تواند گوشی خود را به فروش برساند و ضرر می کند.

دهقانی نیا اعلام کرد: طرح ثبت و رهگیری موبایل و تبلت (طرح رجیستری) از 28 مهرماه آغاز می شود. از 29 مهر تا 5 آبان آخرین مهلت فروش تجهیزات و کالای قاچاق است و از آن به بعد دیگر امکان فروش تجهیزات قاچاق وجود ندارد.

از پنجم آبان ماه مدل کالاهای مشمول طرح اعلام می شود و خریداران با وارد کردن #06* از مدل کالاهای اعلام شده باخبر می شوند.

به گفته وی، برای حفظ نظم بازار و حمایت از فروشنده ای که چاره ای جز فروش کالای قاچاق ندارد و ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شود، مقرر شد این طرح به صورت گام به گام اجرا شود تا افراد خود را با طرح تطبیق دهند.

«در ابتدا، فهرستی از مدل کالاها معرفی و هر چند هفته یکبار سبد کالاهای مشمول طرح گسترده می شود».

** اثرهای مثبت طرح رجیستری تلفن همراه برای مصرف کنندگان

اثرهای مثبت طرح رجیستری تلفن همراه برای مصرف کنندگان گفت: با اجرای این طرح مشکل گارانتی گوشی های همراه برطرف می شود و دیگر درباره ارائه خدمات پس از فروش سوء استفاده ای نخواهیم داشت.

دهقانی نیا ادامه داد: مبارزه با فروش گوشی های سرقت شده و ایجاد سهم بیشتری از تولید برای تولیدکنندگان داخلی از مزایای این طرح برای مصرف کنندگان است.

وی درباره شایعه های مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر دسترسی به اطلاعات و شنود افراد گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبکه های امنیتی سیستم های ارتباطی از ابتدای برنامه ریزی طرح رجیستری با ما همراهی کرده اند و این شایعه ها، اقدام های خرابکارانه ای از سوی قاچاقچیان است.

طرح ملی ثبت گوشی‌های تلفن همراه موسوم به رجیستری به منظور مقابله با قاچاق این کالا از برنامه‌های مصوب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

این طرح از 28 مهرماه اجرا می شود.

ارسال نظر