اظهارات مسئولان و واکنش بورسی ها در توییتر

صحبت از مذاکرات برجام و تاثیر انجام آن بر آینده اقتصادی مردم همچنان در فضای توییتر فارسی در جریان است. کاربران زیادی این روزها با پیگیری اخبار مرتبط با برجام درباره اما و اگرهای این مذاکرات می‌نویسند. برخی از تاثیر انجام این مذاکرات و نتیجه‌بخش بودن آن در زندگی روزمره‌‌‌شان می‌‌‌نویسند. با این حال هستند کاربرانی هم که معتقدند نباید برجام را به زندگی روزمره مردم گره زد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، دیروز یکی از این افراد به نام حسین درودیان در توییتر خود نوشت: «شیفتگی ما به بازگشت برجام محرک تکرار خروج آمریکا از آن است. برای پایبندماندن دولت جمهوری‌خواه، باید خروج فعلی پرهزینه و مایه هراس باشد. غنی‌‌‌سازی در سطح بالا ضروری است. اگر این خروج، بی‌‌‌خطر پنداشته شود، آینده کشور اسیر بازی تکراری رفت-برگشت برجام خواهد شد.»

این نوشته‌‌‌ها اما مورد پسند کاربران توییتر نیست و خیلی‌‌‌ها با انتقاد از این نوع نگاه افرادی که چنین نظراتی را مطرح می‌کنند، می‌خواهند که شخصا سری به سوپرمارکت و فروشگاه‌‌‌ها بزنند و از نزدیک ببینند که مردم برای تهیه مایحتاج عمومی خود با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند. اما هستند افرادی که موافق چنین نظراتی هستند و معتقدند که نباید برجام را اتفاقی حیاتی و به شدت تاثیرگذار در زندگی روزمره مردم نشان داد.

با این حال برخی از کارشناسان در گفت‌‌‌وگوها و اظهارنظرهایشان که در فضای توییتر فارسی آنها را بازنشر می‌‌‌دادند درباره این مساله می‌‌‌نوشتند که بر اساس انتظارات تورمی، می‌توان انتظار دلار گرانتری را داشت اما اخبار مربوط به مذاکرات نرخ ارز را قطعا تحت‌تاثیر قرار خواهد داد و باید منتظر ماند و دید که نرخ ارز و نتیجه مذاکرات به کجا ختم می‌شود. در چنین فضایی این دسته از کارشناسان به سهامداران خرد توصیه می‌کردند که بر اساس پیش‌بینی‌‌‌ها و فضاسازی برخی افراد و رسانه‌‌‌ها در مورد سرمایه‌گذاری‌‌‌های خود تصمیم نگیرند چرا که آینده‌‌‌ مذاکرات برجام و نرخ دلار در شرایط فعلی به طور قطعی پیش‌بینی‌ناپذیر و فضا، مه‌‌‌آلود است.

صحبت‌‌‌های وزیر صمت در روزهای گذشته همچنان جزو سوژه‌‌‌های کاربران و البته جمع توییتری بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌ها بود. دیروز پیمان مولوی از فعالان حوزه اقتصاد در توییتر خود با کنایه به صحبت‌‌‌های وزیر صمت نوشت: «از دیروز که وزیر صمت دلار را از اقتصاد ایران خارج کرد شاخص رشد آمریکا سقوط آزاد کرد! نکنید این کار را با اقتصاد رو به شکست آمریکا.»

هرچند توییت او مورد توجه کاربران توییتر قرار گرفت و آنها هم با کنایه نسبت به این صحبت‌‌‌های وزیر صمت در قسمت نظرات توییت مولوی ابراز نظر کردند و حتی رضا کاشف، مدیرکل امور بین‌الملل سازمان تامین اجتماعی نوشت: «اگر آخرش کار دست اقتصاد آمریکا ندادند.» اما علی چشمی، استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در قسمت نظرات برای مولوی نوشت: «صحبت‌‌‌های وزیر صمت را گوش دادم. دلار را به جای ارز در ذهنش داشت. فکر می‌کرد وقتی دلار میره بالا این پول آمریکاست که ارزشش رفته بالا و نباید اقتصاد دلاریزه باشه! باید گفت: نرخ ارز حقیقی و اسمی بی‌‌‌ثباته چه با دلار بسنجیم چه با درهم. ربطی به آمریکا نداره.»

یکی از نماینده‌‌‌‌‌‌های مجلس شورای اسلامی که چند وقتی است در شبکه اجتماعی توییتر پرکار شده است و تقریبا هر روز توییتی منتشر می‌کند، محسن دهنوی است. او دیروز در رشته توییتی احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم را خطاب قرار داد و درباره تقسیم سود «شستا» و پیگیری‌‌‌هایش در این خصوص از وزیر اقتصاد دولت دوازدهم نوشت. دهنوی در شروع توییت خود نوشت: «وزیر قبلی اقتصاد در پاسخ به پیگیری‌‌‌هایم وعده داده بود همه شرکت‌های بورسی مکلف به پرداخت سود سهامداران از سجام شوند اما حالا خبر رسیده که شستا سود سهامداران را از شعب بانک رفاه می‌‌‌پردازد.

در شرایط کرونا به چه دلیل مردم را به بانک‌ها پاس می‌‌‌دهید؟» این نماینده مجلس شورای اسلامی در دومین توییت خود با اعلام اینکه با احسان خاندوزی در این رابطه صحبت کرده است، نوشت: «ایشان نیز قبول داشت و قرار شد تقسیم سود شستا از طریق سجام انجام شود. طبق بررسی‌‌‌هایم متاسفانه از شهریور پارسال تا شهریور امسال، از میان۴۹۰ شرکتی که اطلاعیه تقسیم سود را منتشر کرده‌‌‌اند، همچنان ۲۷۲ شرکت، واریز سود را از طریق سجام انجام نداده یا نخواهند داد.»

این عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه توییت خود نوشت: «با توجه به احراز هویت اکثریت سهامداران بازار سرمایه شامل ۳۲‌میلیون نفر در سجام، لازم است احسان خاندوزی مشکل را به صورت بنیادین حل کند. ما منتظریم.»

صحبت‌‌‌های ابراهیم رییسی، رییس دولت که از صداوسیما پخش شد هم برخلاف انتظار در جمع توییتری اقتصادی‌‌‌ها و بورسی‌‌‌ها مورد توجه قرار نگرفت و دیگر کاربران این شبکه اجتماعی که در حوزه‌‌‌های دیگر مشغول فعالیت هستند به صحبت‌‌‌های او واکنش نشان دادند.

اما در جمع توییتری اقتصادی‌‌‌ها، سیامک قاسمی، فعال حوزه اقتصاد بود که با انتشار توییتی درباره صحبت‌‌‌های رییس دولت سیزدهم باعث شد توییتش سر از استوری‌‌‌ اینستاگرام کاربران عادی درآورد و در توییتر هم بازنشر داده شود. قاسمی نوشته بود: «آقاى رییسى به‌حق فرموده‌اند مشکلات اقتصادی فعلی ناشی از سیاست‌های اشتباه گذشته است. کاش از ایشون سوال کنند دقیقا از چه زمانی مشکلات اقتصادی به دلیل اشتباهات این دولت است؟ ۳‌ماه بعد، ۶ماه بعد، یک سال بعد، دقیقا کی؟  

 پیام الیاس‌کردی

فعال حوزه بورس

همیشه معامله‌‌‌گران از سودها و توفیقات می‌‌‌گویند و آن را به رخ بقیه می‌‌‌کشند در صورتی که هیچ وقت نمی‌‌‌گویند آقا این تصمیم اشتباه ما بود که ضرر کردیم! البته متاسفانه مردم برخلاف استقبال از این فرهنگ درست، فرد را تا سال‌ها با آن اشتباهی که خودش گفته یاد می‌کنند و انگار دروغ را بیشتر دوست دارند.

 مهدی رباطی

رییس هیات‌مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران

با راهکارهای روشن و متعدد می‌توان وضعیت بورس را نرمال کرد. راهکارهایی که ارایه می‌شود ولی به آن توجه نمی‌شود. یکی از این روش‌ها افزایش حساب تضمین است تا فشار فروش روی بازار به‌‌‌دلیل کال‌مارجین شدن مشتریان برداشته شود. بورس نیازمند اصلاحات اساسی در ریزساختارهاست.

 مجید شاکری

پژوهشگر حوزه مالی

به محض آغاز طرح ساخت یک‌میلیون مسکن سالانه با زمین رایگان و وام ارزان، دولت وارد یک ریل بی‌بازگشت می‌شود که هر نوع اصلاحات محتمل نتیجه‌بخش بودجه‌ای مبتنی بر مستغلات و هر نوع مکانیزم رشد درون‌‌‌زای مبتنی بر توسعه شهرى را پیشاپیش کم‌اثر می‌کند.

 حسن حسن‌خانی

فعال حوزه اقتصاد

مهم‌ترین مشکل در برنامه تولید مسکن، تامین مالی است. به‌‌‌نظر بنده مدل تعاون، با همه ضعف‌ها در دسترس‌ترین مدل تامین مالی در شرایط کنونی است. حیف که مستندی از تجربه‌های موفق و ناموفق تعاون در مسکن مهر تولید نشده است.

ارسال نظر