اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله / بازار صندوق‌ ها، یک‌‌ دست نزولی شد

در هفته سوم مهر ماه، صندوق‌های ETF «سهامی» به طور متوسط، زیان ۶.۵درصدی را ثبت کردند و صندوق‌های مبتنی بر طلا، با افت ۴.۴درصدی مواجه شدند.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاین سهیل بانی؛ صندوق‌های معامله‌پذیر سرمایه‌گذاری در سهام در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۶.۵درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها ۶.۲درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس، افتی ۶.۱درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (سهامی، مختلط و شاخصی)

در هفته‌ی گذشته، هیچ صندوقی بازدهی قیمتی مثبت و رشد ارزش خالص دارایی‌ها را ثبت نکرد.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق سرو سودمند مدبران اختصاص داشت؛ صندوق «سرو» هم‌جهت با تنزل هشت درصدی ارزش دارایی‌های تحت تملکش با افت ۱۰.۱درصدی قیمت مواجه شد.

صندوق مدیریت ثروت بازنشستگی (مدیر) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۶.۵درصد زیرNAV  ابطال قرار دارد. صندوق فراز داریک نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۱۳.۴درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های دولتی

در طول هفته صندوق واسطه‌گری مالی یکم ۸.۸درصد کاهش قیمت داشت و ارزش سبد بانکی و بیمه‌ای آن ۸.۸درصد تنزل یافت. دومین صندوق دولتی یعنی صندوق پالایشی یکم ۱۱.۹درصد افت قیمت داشت درحالی که از ارزش سبد دارایی‌های پالایشگاهی آن ۸.۲درصد کاسته شد. بدین ترتیب قیمت «دارا یکم» ۲۶.۳درصد و «پالایش» ۲۶.۸درصد زیر NAV ابطال بسته شد.

صندوق‌های کالایی (طلا و زعفران)

در طول هفته جاری صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان ۴.۴درصدی را به سرمایه‌گذاران خود تحمیل کردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۳.۶درصد افت قیمت داشت و دو درصد بالای قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

از میان صندوق‌های کالایی، صندوق ETF طلای سرخ نوویرا (نهال) بیشترین افت (۸.۴درصد) را به نام خود ثبت کرد، حباب منفی این صندوق نیز به ۱۴.۹درصد رسید.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی، روی آن کلیک کنید

صندوق‌های قابل معامله 00.07.22

بازدهی هفتگی صندوق‌ها 00.07.22

ارسال نظر