کد خبر 562633
اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله / صندوق های زعفرانی، تنها سبزپوشان هفته بودند

طی هفته جاری، صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از سه درصد و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از دو درصد کاهش قیمت را تجربه کردند و از ابتدای هفته، مقرر شد که معاملات صندوق‌ها، تا ساعت ۱۵ ادامه یابد.

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاینسهیل بانی؛ صندوق‌های معامله‌پذیر سرمایه‌گذاری در سهام در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط ۳.۱درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها سه درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افت ۲.۵درصدی را به ثبت رسانید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام (سهامی، مختلط و شاخصی)

بیشترین بازدهی هفتگی قیمت ۰.۲درصد و مربوط به صندوق فراز داریک (فراز) بود، در حالی که هیچ صندوقی شاهد رشد خالص ارزش دارایی‌های خود نبود.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق امین تدبیرگران فردا اختصاص داشت؛ صندوق «الماس» هم‌جهت با تنزل ۴.۹درصدی ارزش دارایی‌های تحت تملکش با افت ۶.۵درصدی قیمت مواجه شد.

صندوق سپهر اندیشه نوین (صنوین) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت آن روی تابلو ۱۳.۷درصد زیرNAV  ابطال قرار دارد. صندوق «فراز» نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف ۷.۳درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های دولتی

در طول هفته صندوق واسطه‌گری مالی یکم ۲.۲درصد کاهش قیمت داشت و ارزش سبد بانکی و بیمه‌ای آن ۲.۱درصد کاهش یافت. دومین صندوق دولتی یعنی صندوق پالایشی یکم ۳.۹درصد افت قیمت داشت درحالی که از ارزش سبد دارایی‌های پالایشگاهی آن ۳.۲درصد کاسته شد. بدین ترتیب قیمت «دارا یکم» ۲۶.۶درصد و «پالایش» ۱۶.۶درصد زیر NAV ابطال بسته شد.

صندوق‌های کالایی (طلا و زعفران)

در طول هفته جاری صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین زیان ۲.۲درصدی به سرمایه‌گذاران خود تحمیل کردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه ۲.۲درصد افت قیمت داشت و ۱.۲درصد پایین‌تر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

از میان صندوق‌های کالایی، صندوق ETF طلای سرخ نوویرا بهترین بازدهی (۵.۷درصد) را به نام خود ثبت کرد، حباب منفی صندوق «نهال» نیز به ۱۶.۱درصد رسید.

افزایش زمان معاملات صندوق‌ها

پیرو بند ۷ صورتجلسه شماره ۳۸۶ مورخ ۱۴۰۰.۰۴.۱۳، هیأت مدیره محترم شرکت بورس اوراق بهادار تهران و مطابق تبصره ماده ۲ دستورالعمل اجرایی نحوۀ انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، زمانبندی جلسه معاملاتی بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و بازار اوراق بدهی از شنبه مورخ ۱۴۰۰.۰۶.۲۰، تا ساعت ۱۵ ادامه پیدا می‌کند.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی، روی آن کلیک کنید

صنذوق‌های قابل معامله 00.06.25

بازدهی هفتگی صندوق‌ها 00.06.25

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    سلام شنبه عرضه پالایش یکم یکساله می شود و کسانی مثل من فریب خوردن و با کدهای زیادی از اقوام و آشنایان این صندوق رو خریداری گردن لطفا این کلاهبرداری یکساله رو حتما در برنامه شنبه پیگیری کنید.

  • ناشناس
    ۰ ۰

    چرا هیچکس به فکر صندوق پالایش یکم نیست ما چه گناهی کردیم که برای حفظ ارزش پولمان اینصندوق را خریدم که با مشکلات بیپولی و مستاجر بودن باید تاوان اعتماد به دولت را با ضرر پس دهیم